E-kniha

Žízeň

Vydání: Městská knihovna v Praze 2017 | Jazyk: čeština

Básnická sbírka významného českého básníka, pocházející z roku 1959, je lyrickou výpovědí, která ovšem již nazanačuje zásadní obrysy autorovy charakteristické poetiky.

Více informací...

Dostupné on-line nebo jako e-kniha

Získat Přidat na seznam
Žízeň

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Karel Šiktanc dokázal již v tomto souboru podat přesvědčivý portrét světa, který je zachycen v elegických barvách, v nichž se odrážejí vzpomínky na německou okupaci i smutek a neklid z lidské lhostejnosti, nevšímavosti i cyničnosti. Dokládá to například působivá skladba "Jakubská noc", v níž vesničané, poděšeni přízrakem války, hledí napravit křivdy, jimiž se v nedávné době provinili na svých přátelích či druzích. Když ovšem hrůzné představy pominou, vrací se lidé ke starým, malicherným vztahům mezi sebou. Vedle trýznivého zpytování svědomí se v autorově poezii objevují ale už přece jen optimističtější vize, související s vírou v člověka i v jeho budoucí konání.

Popis
Čtenářská kategoriee-kniha
ZáhlavíŠiktanc, Karel
NázevŽízeň
Podnázev(1958-1959)
AutorKarel Šiktanc
VydáníV MKP 1. vydání (elektron. 2. vyd., 1. vyd. v nakl. Karolinum)
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2017
Rozsah1 online zdroj (71 stran)
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran71
Doprovodný materiál
Název ediceE-knihovna
Poznámka
ISBN978-80-7532-807-6; 978-80-7532-806-9; 978-80-7532-808-3
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název dílčí částiJakubská noc --; Píseň o lidském srdci --; Smrt --; Báseň o příteli --; Žízeň --; Dopis bez adresy --; Malá balada --; Smutná báseň --; Muž a žena --; Starý dům --; Žlutý bar --; Verš o světě --; Strach --; Ubližujeme --; Kolo --; Půlnoční --; Báseň se starým refrénem --; Mohučská maškaráda --; Tisící repríza --; Víra

Lístek

MARC