Kniha

Životní cyklus rozšířený a dokončený

Vydání: Lidové noviny 1999 | Jazyk: čeština | Signatura: L 9009

Výklad osmi hlavních stadií psychosociálního vývoje člověka, rozšířený navíc o deváté období pozdního stáří.

Více informací...

Omlouváme se, tento titul je v Městské knihovně v Praze nedostupný.

Zkuste štěstí v dalších českých knihovnách a hledejte nedostupné tituly na www.knihovny.cz.

KONTAKTUJTE NÁS
Životní cyklus rozšířený a dokončený

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Autor vychází z učení psychoanalýzy, které ovšem doplňuje ve svých koncepcích o sociální rozměr. V Eriksonově pojetí psychologický vývoj člověka probíhá v devíti základních stadiích, kde se setkává psychosexuální vývoj se sociální oblastí, vštěpovanou jedinci prostřednictvím kultury a komunikace s okolním (vnějším) světem. Během každého vývojového stadia člověk prochází krizí, která mu však může pomoci dosáhnout určitých psychosociálních ctností(ego kvalit). Původně Eriksonova teorie končila u osmého stadia životního cyklu, spojeného se stářím, které po překonání stagnace a zoufalství může dospět k integritě a moudrosti. Na sklonku svého života však Erikson spolu s manželkou Joan rozpracoval koncepci devátého stadia, kdy se člověk musí vyrovnat s pozdním stářím, spojeným s úbytkem sil a soběstačnosti, ale také se schopností gerotranscendence - překonání vázanosti na materiální svět, dospění do stavu klidu a hluboké moudrosti. Studie o psychosociálním vývoji člověka se opírá především o psychoanalýzu a humanistickou psychologii, ale také o životní zkušenosti posuzované očima psychologa a psychiatra. 18.9.1999 Kruš.

Popis
Čtenářská kategoriekniha
ZáhlavíERIKSON, Erik Homburger
NázevŽivotní cyklus rozšířený a dokončený
AutorErik Homburger Erikson ; [předml.] Joan M. Eriksonová ; [z angl. orig. přel. Jiří Šimek]
PřekladatelŠimek, Jiří
Vydání
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelLidové noviny
Rok vydání1999
Rozsah127 s.
Durata
Vybavenítab.
Rozměry20 cm
Počet stran127
Doprovodný materiál
Název ediceEdice P
Poznámka
ISBN80-7106-291-X
Cena139
Obsahová char. "OCH"L2a1
Obsah OCHuDuševní vývoj. Vědomí. Vývojová psychologie. Psychologie typů. Psychologie osobnosti. Psychické vlastnosti a schopnosti. Psychologie dětí a mládeže. Genialita. Nadání. Biopsychologie. Psychologická fyziologie. Čití. Smyslové vjemy (vnímání). Emocionalita. Mluvení, hluchota, čtení, psaní, kreslení.

Lístek

MARC
Náhledy
Životní cyklus rozšířený a dokončenýŽivotní cyklus rozšířený a dokončenýŽivotní cyklus rozšířený a dokončenýŽivotní cyklus rozšířený a dokončený