KnihaDigitalizovaný titul

Základy starého místopisu pražského (Oddíl 1,)

Vydání: Obec královského hlavního města Prahy 1910 | Jazyk: čeština | Signatura: I D 2830

Místopisné poměry v Praze 15. až 17. stol. popsané prostřednictvím citací z dokumentů Archivu hlavního města Prahy - první část I. oddílu je věnována okolí Staroměstského nám.

Více informací...


Získat Přidat na seznam
Základy starého místopisu pražského
            (Oddíl 1,)

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Nedokončené pokračování a částečné doplnění Tomkových Základů starého místopisu pražského (od nejstarších dob do r. 1436) podchycuje období české staré Prahy v rozmezí let 1437-1620 (pro dobu starší připojuje doplňky k Tomkovi, získané především z rukopisů gruntovních městských knih, jež byly původně uloženy u zemského soudu a součástí Archivu hl. města Prahy se staly později). Archivní zápisy (v jazyce zdrojového dokumentu - staročesky, německy nebo latinsky) týkající se uvedených míst a osob jsou řazeny podle jednotlivých náměstí, ulic a budov církevních, veřejných a soukromých a v rámci hesla dále pak chronologicky (autor zachovává Tomkův způsob uspořádání nashromážděného materiálu). Zpracováno je pouze Staré Město, první část prvního oddílu obsahuje domovní ochozy kolem Staroměstského a Malého náměstí. - Samostatnou přílohu tvoří reprodukce plánu Prahy zhotoveného mlynářem Josefem Václavem Veselým v r. 1729, na němž autor zakreslil i síť vodovodního potrubí na Starém Městě.

Popis
Čtenářská kategoriekniha
Čtenářská kategoriedigitalizovaný titul
ZáhlavíTEIGE, Josef
NázevZáklady starého místopisu pražského
Podnázev1437-1620
Označení a číslo částiOddíl 1,
Název částiStaré Město pražské : Díl 1
Vydání
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelObec královského hlavního města Prahy
Rok vydání1910
Rozsah829 s., 3 světlotiskové příl.
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran829
Doprovodný materiál
Poznámka
Obsahová char. "OCH"D5c1
Obsah OCHuPražské pamětihodnosti. Soupisy a místopisné popisy pražských památek (celá Praha). Cestopisy o Praze a zeměpis Prahy. Obrazové a fotografické publikace Prahy s místopisným komentářem. Letecké snímky Prahy.

Lístek

MARC
Náhledy
Základy starého místopisu pražského
            (Oddíl 1,)
          Základy starého místopisu pražského
            (Oddíl 1,)