Kniha

Vlastní životopis

Vydání: Supraphon 1985 | Jazyk: čeština | Signatura: HD 1795 | Chci jiné vydání

Nejvýznamnější literární dílo Karla IV., ve kterém popsal svůj život, formuloval hlavní principy koncepce státu a poučení o vladařském poslání, které adresoval svým nástupcům.

Více informací...


Získat Přidat na seznam
Vlastní životopis

Další vydání

(2)

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Dílo je rozděleno do dvou částí ve dvaceti kapitolách, které jsou nestejně rozsáhlé a obsahově nesouměřitelné. První, hlavní část zahrnuje 14 těchto kapitol, ve kterých autor popisuje události svého života z pozice královského majestátu. Počáteční první dvě kapitoly jsou jakýmsi moralizujícím kázáním a zároveň aplikací vyjádřených zásad na osobu panovníka. Další kapitoly (3.-14.) jsou vlastním líčením Karlova života - od mládí až po konsolidaci moci v českých zemích (do r. 1340). Druhou část tvoří šest kapitol (15.-20.), které se liší od hlavní části popisem - jde o stručné až kusé pokračování, pouhý výčet dějů, i když text vykazuje vyšší stylistickou úroveň. Obsahově výklad končí rokem 1355, tj. císařskou korunovací v Římě. - Vlastní životopis Karla IV. je završením literární činnosti svého tvůrce; autorovým nástupcům podává ideální obraz úspěšného vládce, hodný následování. O širším společenském ohlasu Karlovy autobiografie svědčí její brzký překlad z latiny do češtiny nedlouho po jeho smrti.

Popis
Čtenářská kategoriekniha
ZáhlavíKAREL IV.
NázevVlastní životopis
AutorKarel IV. ; pozn. naps. Alexej Pludek ; 5 orig. kombinovanými technikami vyzdobila Eva Hašková ; z lat. orig. přel. Rudolf Mertlík
PřekladatelMertlík, Rudolf
IlustrátorHašková, Eva
Vydání
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydánícs
NakladatelSupraphon
Rok vydání1985
Rozsah60 s
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran60
Doprovodný materiál
Název edicePolyhymnia
Poznámka
Cena1390
Obsahová char. "OCH"D2a3
Obsah OCHuVrcholný středověk (12. - 14.stol.). Český stát za Přemyslovců a Lucemburků.

Lístek

MARC
Náhledy
Vlastní životopisVlastní životopisVlastní životopisVlastní životopis