Kniha

Struktury významu

Vydání: Sociologické nakladatelství 2013 | Jazyk: čeština | Signatura: G 15346

Kniha se zabývá otázkou relativní váhy kultury v poměru k sociálně-strukturálním a materiálním podmínkám lidského života.

Více informací...


Získat Přidat na seznam
Struktury významu

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Kultura je zde chápána v širokém smyslu, který získala v sociálních vědách v polovině 20. století, jako významy sdílené členy společnosti nebo určité skupiny. Je možné, aby platilo vše zároveň? Co znamená, že kultura ovlivňuje lidské jednání? Existuje něco jako „kulturní logika“? Autor ukazuje, že kultura je jedním z původních zdrojů determinace jednání a jako taková se nedá redukovat na sociální uspořádání nebo materiální podmínky života. Sdílená kultura nikdy není vágní a libovolná, vždy naopak zahrnuje alespoň některé ustálené významové souvislosti, které se jakožto specifická logika dané kultury promítají do jednání aktérů. Autor předkládá pohled na vztah kultury a jednání, který je polemikou se strukturalismem, materialistickou teorií symbolických praktik Pierra Bourdieuho a idealistickou kulturní sociologií Jeffreyho C. Alexandera. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Popis
Čtenářská kategoriekniha
ZáhlavíSKOVAJSA, Marek
NázevStruktury významu
Podnázevkultura a jednání v současné sociální teorii
AutorMarek Skovajsa
VydáníVyd. 1
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelSociologické nakladatelství
Rok vydání2013
Rozsah221 s.
Durata
Vybavení
Rozměry23 cm
Počet stran221
Doprovodný materiál
Název ediceStudie
Poznámka
ISBN978-80-7419-163-3
Cena290
Obsahová char. "OCH"G1c
Obsah OCHuSociologie všeobecně (učebnice sociologie). Společnost. Sociální struktura (společenské třídy a vrstvy). Společenské vztahy. Společenské procesy. Sociobiologie. Kulturní antropologie. Sociální antropologie.

Lístek

MARC
Náhledy
Struktury významuStruktury významuStruktury významu