E-kniha

Starofrancouzské zpěvy milostné i rozmarné

Vydání: Městská knihovna v Praze 2017 | Jazyk: čeština

Výbor z francouzské středověké poezie obsahuje drobné epické skladby a veršované povídky, které citlivě a nenapodobitelným způsobem přetlumočil frankofil, básník a překladatel Hanuš Jelínek.

Více informací...

Dostupné on-line nebo jako e-kniha

Získat Přidat na seznam
Starofrancouzské zpěvy milostné i rozmarné

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Hanuš Jelínek vydal tyto překlady středověké lidové poezie poprvé roku 1936 a zařadil do nich texty, které pocházejí ponejvíce z dílny kočujících žonglérů či minesengrů. Objevují se zde i dva příběhy první francouzské básnířky Marie de France (O dvou milencích a báseň o rytíři Eliducovi) , která sice žila na anglickém dvoře, ale psala a tvořila v mateřském jazyce, a to pravděpodobně v letech 1160-1175. V doslovu k tomuto souboru Hanuš Jelínek přiznává, že se pokusil o to, aby "českým veršem zachytil ducha, intonaci a vůni těchto půvabných skladbiček: vroucnost a citovou hloubku u Marie de France, naivní a hlubokou víru v legendách" a především "upřímnost, bystrý vtip, životní moudrost, zlomyslný vtip a zdravý humor" v mnohdy až obscénně, ironicky a posměšně laděných veršovaných povídkách.

Popis
Čtenářská kategoriee-kniha
ZáhlavíJelínek, Hanuš
NázevStarofrancouzské zpěvy milostné i rozmarné
VydáníV MKP 1. vydání
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2017
Rozsah1 online zdroj (130 stran)
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran130
Doprovodný materiál
Název ediceE-knihovna
Poznámka
ISBN978-80-7587-233-3; 978-80-7587-232-6; 978-80-7587-234-0; 978-80-7587-235-7
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název dílčí částiPovídka o Aristotelovi --; Povídka o zpěváčkovi a svatém Petru --; O dvou milencích --; Rozpůlená houně --; Legenda o svaté Anně --; Eliduk --; O chytré kmotře --; Legenda mariánská --; O třech rytířích a lněné kytli --; Oslův testament --; O krásné Isabele

Lístek

MARC