Kniha

Šeptem

Vydání: Beta-Dobrovský 2009 | Jazyk: čeština | Signatura: D 18907

Monumentální práce britského historika poodhaluje tragické osudy rodin obyčejných Rusů v dobách stalinské diktatury; mapuje jejich vnitřní svět a soukromý život.

Více informací...


Získat Přidat na seznam
Šeptem

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Kniha zpracovává množství materiálů z rodinných archivů a především ze stovek rozhovorů. Zabývá se zejména generací narozenou v období po Říjnové revoluci (přibližně v letech 1917-1925). Sleduje příběhy rodin postižených krutými politickými represemi, a to v jednotlivých etapách sovětských dějin od 20. let 20. století až do roku 1956. Autor se snaží ukázat, jak život v totalitním režimu ovlivňoval vztahy mezi lidmi, jaké byly reakce na různé formy útlaku a do jaké míry zapustil systém teroru a strachu kořeny v sovětské společnosti. Jako červená nit se celou knihou vine životní příběh básníka, válečného reportéra a novináře Konstantina Simonova a jeho příbuzných. Závěrečná kapitola Paměť se věnuje postupnému odhalování utajovaných rodinných tragédií v období po XX. sjezdu strany. Výklad v úvodu doplňují genealogické tabulky objasňující příbuzenské vztahy v rodinách zmiňovaných v knize.

Popis
Čtenářská kategoriekniha
ZáhlavíFIGES, Orlando
NázevŠeptem
Podnázevsoukromý život ve Stalinově Rusku
AutorOrlando Figes ; [z amer. orig. přel. Petruška Šustrová]
PřekladatelŠustrová, Petruška
VydáníVyd. 1
Měřítko
Místo vydáníPraha, Plzeň
Země vydáníČesko
NakladatelBeta-Dobrovský; Ševčík
Rok vydání2009
Rozsah655 s.
Durata
Vybaveníobr., fot., mp., rodokmeny
Rozměry24 cm
Počet stran655
Doprovodný materiál
Poznámka
ISBN978-80-7306-406-8; 978-80-7291-208-7
Cena699
Obsahová char. "OCH"D3a1a
Obsah OCHuDějiny bývalého SSSR jako celku. Ruské dějiny. Dějiny evropské části bývalého SSSR. Dějiny Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Moldavie. Dějiny pobaltských republik (Litva, Lotyšsko, Estonsko). Dějiny zakavkazských republik (Gruzie, Arménie, Ázerbajdžán).

Lístek

MARC