E-kniha

Sen o zástupu zoufajících

Vydání: Městská knihovna v Praze 2018 | Jazyk: čeština

Čtvrtá sbírka veršů významného českého básníka a literárního historika, vydaná poprvé roku 1903, se nese rovněž v dekadentním duchu a potvrzuje autorovu příslušnost k tomuto literárnímu směru na přelomu 19. a 20. století.

Více informací...

Dostupné on-line nebo jako e-kniha

Získat Přidat na seznam
Sen o zástupu zoufajících

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Stanislav Kostka Neumann v úvodní poznámce tohoto díla podotýká, "že jest to pouhá sbírka lyriky, při jejíž pořádání zachoval jsem postup chronologický". V rozsáhlé úvodní a také titulní básni Neumann nenechává nikoho na pochybách, že se jeho útočný tón z předcházejících prací neztratil a nezměnil. V alegorickém podobenství zde líčí příběh básníka, který vede nespokojený zástup k Bohu, jenž ale již není mezi živými. Proto zoufající dav zvolí opačnou cestu k Satanovi, jenž vlastně představuje jakéhosi anarchistického vzbouřence a tím pádem i možnou vizi spokojenějšího života. Jedním z důležitých znaků tohoto cyklu je i symbolické vyjadřování, které autorovi umožnuje kriticky komentovat stav společnosti. Poněkud překvapivě se zde ale objevují i básně, v nichž dají nalézt nejen autorovy rozdílné pocity, radosti i skepse, ale i přírodní motivy.

Popis
Čtenářská kategoriee-kniha
ZáhlavíNeumann, Stanislav Kostka
NázevSen o zástupu zoufajících
AutorStanislav Kostka Neumann
VydáníV MKP 1. vydání
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2018
Rozsah1 online zdroj (59 stran)
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran59
Doprovodný materiál
Název ediceKlasická česká poezie
Poznámka
ISBN978-80-7587-831-1; 978-80-7587-830-4; 978-80-7587-832-8; 978-80-7587-833-5
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název dílčí částiSen o zástupu zoufajících --; Ve jménu onoho, jenž prostory a rozlet dal duši --; Jarní apostrofa slunce --; O mé lásce --; Salome --; Píseň --; Hlemýždi --; Prokletá křídla --; Námořnická písnička --; Modlitba za zemřelou --; Jsem ten, jenž lační --; Píseň smutné erotiky --; Výstraha --; Slyšíš tu píseň --; Nic nedali ti do světa --; Jen trochu toho poledního žáru --; Dohráno a dozpíváno --; K. R. --; Sbohem tanečnice --; Má Venus --; Námořnická písnička --; Mé doupě mi zarůstá pavučinami --; Píseň pro mou dceru --; Naše zbraň --; Mistře Jene, theologu… --; Poprava

Lístek

MARC