E-kniha

Scestí

Vydání: Městská knihovna v Praze 2013 | Jazyk: čeština

Sbírka veršů tragicky a předčasně zesnulého vynikajícího českého básníka první poloviny dvacátého století, která vznikala v průběhu čtyřicátých let.

Více informací...

Dostupné on-line nebo jako e-kniha

Získat Přidat na seznam
Scestí

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Když Jiří Orten dokončil během nacistické okupace uplné znění této sbírky a připravil ho k tisku, tušil, že se jejího vydání již nedočká. Bránila tomu rasová perzekuce, která byla uvalena na všechny autory židovského původu a tak soubor těchto veršů byl pak skutečně poprvé publikován v poválečné době roku 1947, kdy od básníkovy tragické smrti uplynulo již šest let. Ortenovy verše tentokrát jakoby opouštějí svůj vyhraněný melodický tvar a stávají se tváří v tvář nepříznivému a krutému času dramatickým leporelem se smutnými a bolestnými obrazy. Nepochopitelnost světa, která ukazuje svou nelítostnou podobu, bezradnost a pocit marnosti jsou následovány prožitky autorovy bezútěšné situace, v níž se již zjevuje předtucha blízké a neodvratné smrti.

Popis
Čtenářská kategoriee-kniha
ZáhlavíORTEN, Jiří
NázevScestí
AutorJiří Orten
VydáníV MKP 1. vyd
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2013
Rozsah54 s
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran54
Doprovodný materiál
Název ediceE-knihovna
Poznámka
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název básněSvítání; Kocovina; Výlet; Vlastnictví; V cizině; Jízda; Noc a den; Zápisník zmizelého; Ospalý číšník lampy zháší...; U okna musím čekat...; Bouřka; Strom a pláň; Báseň ran; Červený obraz; U tebe teplo je...; Scestí; Zpověď; Tam, kde se stýká s nebesy...; Rozhovor; Vědoucí; Unikající; Očistná; Mrtvá; Vánoční; Vlhká; První modlitba; Slavnost; Druhá modlitba; Co je to příroda...; Třetí modlitba; Píseň; První pohled; Nepřijde dopis od přítele...; Ó, nesvlékej se jako růže...; Blahoslaveni mrtví; Sněžná poušť; Dívčí zpěv; Odkud jsi přišla?; Ovoce

Lístek

MARC