E-kniha

Scestí

Vydání: Městská knihovna v Praze 2013 | Jazyk: čeština

Sbírka veršů tragicky a předčasně zesnulého vynikajícího českého básníka první poloviny dvacátého století, která vznikala v průběhu čtyřicátých let.

Více informací...

Dostupné on-line nebo jako e-kniha

Získat Přidat na seznam
Scestí

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Když Jiří Orten dokončil během nacistické okupace uplné znění této sbírky a připravil ho k tisku, tušil, že se jejího vydání již nedočká. Bránila tomu rasová perzekuce, která byla uvalena na všechny autory židovského původu a tak soubor těchto veršů byl pak skutečně poprvé publikován v poválečné době roku 1947, kdy od básníkovy tragické smrti uplynulo již šest let. Ortenovy verše tentokrát jakoby opouštějí svůj vyhraněný melodický tvar a stávají se tváří v tvář nepříznivému a krutému času dramatickým leporelem se smutnými a bolestnými obrazy. Nepochopitelnost světa, která ukazuje svou nelítostnou podobu, bezradnost a pocit marnosti jsou následovány prožitky autorovy bezútěšné situace, v níž se již zjevuje předtucha blízké a neodvratné smrti.

Popis
Čtenářská kategoriee-kniha
ZáhlavíORTEN, Jiří
NázevScestí
AutorJiří Orten
VydáníV MKP 1. vyd
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2013
Rozsah54 s
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran54
Doprovodný materiál
Název ediceE-knihovna
Poznámka
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název dílčí částiSvítání --; Kocovina --; Výlet --; Vlastnictví --; V cizině --; Jízda --; Zápisník zmizelého --; Ospalý číšník lampy zháší... --; U okna musím čekat... --; Noc a den --; Bouřka --; Strom a pláň --; Báseň ran --; Červený obraz --; U tebe teplo je... --; Scestí --; Zpověď --; Tam, kde se stýká s nebesy... --; Rozhovor --; Vědoucí --; Unikající --; Očistná --; Mrtvá --; Vánoční --; Vlhká --; První modlitba --; Slavnost --; Druhá modlitba --; Co je to příroda... --; Třetí modlitba --; Píseň --; První pohled --; Nepřijde dopis od přítele... --; Ó, nesvlékej se jako růže... --; Blahoslaveni mrtví --; Sněžná poušť --; Dívčí zpěv --; Odkud jsi přišla? --; Ovoce

Lístek

MARC