Kniha

Nový don Quijote; Rudý havran

Vydání: Akropolis 2009 | Jazyk: čeština | Signatura: B 21301

Svazek obsahuje dva dosud nepublikované soubory veršů významného českého básníka a výtvarníka, napsané již ve třicátých letech minulého století.

Více informací...


Získat Přidat na seznam
Nový don Quijote; Rudý havran

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Rozsáhlá skladba "Rudý havran" vznikla roku 1936 a je dedikována Vítězslavu Nezvalovi. Samotný titul je určitou parafrází nejslavnější básně klasika americké poezie Edgara Allana Poea, jehož dílo Koláře ovlivnilo i inspirovalo. S obrovskou dávkou obraznosti a za použití až dekadentního stylu se zde Kolář pokouší zachytit temné představy, v nichž hlavní roli svěřuje kulisám smrti. Právě tento fenomén je v této Kolářově poémě zcela nezastupitelný a stává se pro něho termínem téměř mystickým. Ve druhém oddílu, nazvaném "Nový don Quijote", je shrnuta autorova juvenilní tvorba z let 1934-1938, jež rovněž nebyla ještě publikována. Pro oba cykly je navíc charakteristická Kolářova spřízněnost s tehdejším surrealistickým hnutím, které silně poznamenalo tuto první etapu jeho díla a přispělo tak k autorově nazastupitelné účasti v české avantgardě. Autorovy texty jsou navíc zajímavé i po formální stránce: Kolář soustavně rozvíjí rozhovory a dialogy, kterým často dává dramatický rozměr a navíc se stále více přibližuje k literární koláži, jež mu umožňuje pracovat s nejrůznějšími jazykovými kombinacemi.

Popis
Čtenářská kategoriekniha
ZáhlavíKOLÁŘ, Jiří
NázevNový don Quijote; Rudý havran
AutorJiří Kolář ; [studie Marie Langerová]
Autor textuLangerová, Marie
Vydání1. vyd
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelAkropolis
Rok vydání2009
Rozsah393 s.
Durata
Vybavení
Rozměry16 cm
Počet stran393
Doprovodný materiál
Název ediceSkrytá moderna
Poznámka
ISBN978-80-87310-05-2
Cena299
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název básněMáj; Balada; Kvetoucí svíce; Umělá růže; Nuže -; Prostapa; Jak zříte již...; Název ARRA; Jsem rozvedená Ofélie; Klášter soch se znovu otevřel; Předbíhal jsem a zavíral květy; Po duběnkách...; Na vrcholku mimo několik nechutností...; Nežli jsem se dozvěděl co je to verš; Práce; Vzpomínko!; Zato že ztupil jsem jej k vytí; Koupelno květů zla; Já bílou laní byl a hledal lovce; Například do sonetové bábovky; G. Apollinaire v Praze; Autoginace; 14. září 1937; 28. říjen 36; Kladenská noc; Hráno na harfu komínů; Kladno; Černý mars; Ród; Praha 15. prosinec 36; Byl máj smavý a dobrý...; Prosinec 34; Nyní se mám střílet s půlnocí; Smrt polnice; Narodil jsem se s pochodní; Svému španělskému otci; Tři dny před východem slunce; Binokl

Lístek

MARC