E-kniha

Ohnice

Vydání: Městská knihovna v Praze 2013 | Jazyk: čeština

Svazek obsahuje čtvrtou básnickou sbírku významného českého básníka první poloviny dvacátého století, která vznikla v letech 1939-1940.

Více informací...

Dostupné on-line nebo jako e-kniha

Získat Přidat na seznam
Ohnice

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Orten věnoval tuto sbírku památce svého zemřelého otce a pokusil se v ní zachytit pocity ohrožení i předtuchu konce života. Celý cyklus je rozdělen do čtyř částí, v nichž se navíc ještě prolíná autorův melancholický vztah k určitým předmětům, touha po poznání i víra v poezii, která se pro mladého básníka stává jedním z nejdůležitějších nástrojů k přežití. Orten se uprostřed krutého okupačního období, "podminovaného" nelítostnou hrozbou rasových zákonů, pokouší najít důvěrné pouto s věcmi, jež se pro něho stávají symbolem čistoty i dokonalosti. Proto oslovuje studánku, starou knížku, koš s jahodami nebo dokonce i sněhové vločky: to vše mu přináší pocit harmonie, jenž je však v druhé polovině sbírky odsunut a do středu Ortenovy pozornosti začnou pronikat úzkost i obavy ze smrti, předznamenávající tragický rozměr básníkova osudu.

Popis
Čtenářská kategoriee-kniha
ZáhlavíORTEN, Jiří
NázevOhnice
AutorJiří Orten
VydáníV MKP 1. vyd
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2013
Rozsah87 s
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran87
Doprovodný materiál
Název ediceE-knihovna
Poznámka
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název básněPrvní báseň; Čí jsem?; Kouří se z komína...; Život; Na starých stromech...; Na zimu myslil jsem, jež o ztracených ví...; Zem, říše otvorů, do kterých naskládala...; Vždycky se našla ruka, která odnášela...; Když tma je dvojitá, když jedna stačila by...; Po smrti; První noc; Báseň léta; Podzim; Ta krajina; V noci; Potkal jsem studánku a oči jsem si omyl...; Báseň šera; Jsem na polibek malý...; Co mi řekl kanárek; Co jsem odpověděl kanárkovi; Touha; Když z nářku temného se nápěv rozjasní...; Vločky; Stále jen sníh! Sype se tiše...; Stará knížka; Koš s jahodami; Klenba; Ještě než usne, aby uslyšela...; Cvičení v šeru; Cvičení před spaním; Cvičení o smrti; Předjaří; Dětská; Krásná; Nenapsaná; Smutná; Trestná; Dívčí; Doznělá; Prudká; Věrná; Noční; Poslední přání; Výrostek; Mé město; Elegie; Strom; Stromy; Kamínek; Skála u jezera; Pohřeb; Nenarozený; Triptych; Skonávají se slova Jobova; Odnikud; Ztracený voják; Černý obraz; Báseň nové slávy; Západ; Ohnice; Křtitel; Mrtvé jaro; Báseň naděje; Ranění; Poslední báseň
Název dílčí částiDvojitá tma; Něžná cvičení; Míra věcí; V ohni

Lístek

MARC