Nové verše

Sdílejte

Gellner, František

Rok vydání: 2016

čtenářská kategorie: e-kniha, Jazyk: čeština, Signatura: 

  • e-kniha
Ohodnoťte první

0 hodnocení
0 komentářů

Ohodnoťte

Uložit

Přidávám do seznamu

Pro děti

Tato funkce je dostupná jen přihlášeným čtenářům.

Popis hodnocení

Sbírka veršů, která vyšla po až pět let po smrti vynikajícího českého básníka Františka Gellnera, tedy v roce 1919, přínáší průřez autorovou tvorbou zhruba z posledních deseti let jeho života (přibližně 1904-1914).

Pět let po tragédii Františka Gellnera, kdy se stane jedním z mnoha nezvěstných a nenávratně zmizí na haličské frontě v děsivém víru první světové války, vydává známý pražský nakladatel Borový sbírku Gellnerových textů, které pouze ilustrují výjimečnost autorova svébytného zjevu na scéně české poezie na přelomu 19. a 20. století. Gellner stačil tento soubor ještě uspořádat, jeho edice se ovšem již nedočkal. V posledních deseti letech svého života se ovšem Gellner už necítil být v pozici bouřliváka a bohéma, v níž se nespočetněkrát představoval ve svých předcházejících verších. Jeho básně tentokrát spíše působí jako tiché zaznamanání všedních a obyčejných prožitků, jako sentimentální vyrovnání s kdysi opojnými "radostmi života". V básních nalezneme i politické motivy a promítají se v nich i momentky z autorova pařížského pobytu.

Čtenářská kategoriee-kniha
Signatura
Jazykčeština
ZáhlavíGellner, František
NázevNové verše
AutorFrantišek Gellner
VydáníV MKP 1. vydání
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2016
Rozsah1 online zdroj (61 stran)
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran61
Doprovodný materiál
Název ediceE-knihovna
Poznámka
ISBN978-80-7532-355-2; 978-80-7532-354-5; 978-80-7532-356-9; 978-80-7532-357-6
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název básněMůj hrad; Jarní píseň; U Labe; Mravoučná povídka o hodném a zlém hochu; V Paříži; Lokálka; Štědrovečerní; John Sambo; Na hradbách; Elegie; Švadlenka; Psaní; Píseň jarního dne; Po letech; Pokoj s nábytkem; Procházka; Osobní; Krajina; Jarní slavnost; V ateliéru; Dobrák; Věčný plamen; Nálada tichých večerů; Touha; U vína; Přání; Dobrodruh; Pohár k zemi padá; Rozhovor; Balada; Loutky; Poslední věci; Nepřítel; Babička Málková; K Alšově šedesátce; Vavřinec; Spletitost věcí

Mohlo by se vám líbit

Nové knihy, hudba, novinky, trháky, bestsellery a oblíbené výpůjčky.Přihlaste se

Neznáte heslo?SSL zabezpečeno

Vyhledávání

x

| en