E-kniha

Nemesis, bonorum custos...

Vydání: Městská knihovna v Praze 2018 | Jazyk: čeština

První básnická sbírka S. K. Neumanna, v níž se autor představuje jako nadějný literát, spjatý myšlenkově s dobovým sociálním hnutím konce 19. století.

Více informací...

Dostupné on-line nebo jako e-kniha

Získat Přidat na seznam
Nemesis, bonorum custos...

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Počátky básnické tvorby Stanislava Kostky Neumanna jsou nepochybně spojeny s pobytem ve vězení, kam byl odsouzen po proslulém procesu s hnutím Omladina. Atmosféra žalářních kobek se v básníkových licencích projevuje spíše v umírněné než anarchistické podobě, která o několik let později výrazně promlouvala z Neumannových básnických děl. Neumann se zde stává spíše jakýmsi skeptickým glosátorem, který v realistických barvách zachycuje nevlídné prostředí, vzpomínky, ale i symbolické záznamy pocitů lásky a touhy.

Popis
Čtenářská kategoriee-kniha
ZáhlavíNeumann, Stanislav Kostka
NázevNemesis, bonorum custos...
Podnázevverše : (1893-1895)
AutorStanislav Kostka Neumann
VydáníV MKP 1. vydání
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2018
Rozsah1 online zdroj (84 stran)
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran84
Doprovodný materiál
Název ediceKlasická česká poezie
Poznámka
ISBN978-80-7587-855-7; 978-80-7587-854-0; 978-80-7587-856-4; 978-80-7587-857-1
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název dílčí částiPod věží Novoměstskou --; První den --; Vzpomínky --; Vězňové na procházce --; Smutek --; Večer --; Počátek románu --; Pes --; Své mateři --; Melodram --; Vůně dopisu --; Útrpnosť Cynthie --; Teplé stisknutí --; Nepřišla --; V zimní noci --; Štědrý večer 1893 --; Ze psího vína rudé do krvava… --; Intermezzo --; Návrat --; Zapadlou čtvrtí --; Kout s rudou pohovkou v moderní kavárně… --; Lednové večery --; Štěstí --; Protesty --; Píseň --; Chudá holka --; Promenády --; Adagio --; Rondeau --; Moderní idyla --; Pohřeb --; Chladné dni --; Čtrnácte rispettů --; Nálada z poledního jitra --; Po návštěvě --; Sloky --; Výletníci se vrací --; Motýli --; Připozdívá se… --; Vlak --; Profily z protějška --; Blondýnka --; Oblaka --; Fadessa dnů --; Té, která doma trpí --; Vášeň --; Odchod vlaštovek --; Opuštění --; Nostalgie --; Houby --; Píseň --; Číše --; Od lesů plovou hejna vran… --; Rispet --; Zimní ráno --; Čistá chvíle --; Zimní melancholie --; Poslední dny

Lístek

MARC