Kniha

Nejkrásnější bývají na útěku

Vydání: Paseka 2009 | Jazyk: čeština | Signatura: B 21274

Antologie obsahuje autorovy verše ze všech jeho sbírek (kromě prvotiny "Noc plná křídel") i dosud nepublikované básně z rukopisů.

Více informací...


Získat Přidat na seznam
Nejkrásnější bývají na útěku

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Šrut sestavil tento soubor z pěti básnických knih, vydaných v letech 1967-2007. Jeho "milostná i nemilostná poezie", jak označil tuto antologii v podtitulu, v sobě zahrnuje pestrou škálu reflexí, pro které je příznačný poněkud ironický až skeptický pohled na svět, obohacený mnohdy romantickými prvky. Tak je tomu například i v jeho miniaturách "Přehlásky", které tento výbor zahajují: na malém prostoru dokáže Šrut navíc rozehrát bohatou představivost, která vynika jemnými tahy i smyslem pro detail. Svazek pokračuje ukázkami z cyklu "Červotočivé světlo" z konce šedesátých let, kdy autorovy strofy, i pod vlivem počátku normalizace, dostávají mnohem drsnější tóny. Dlouhé roky pak autor nemůže oficiálně publikovat, do literatury významně promluví až roku 1997 básnickou skladbou "Zlá milá", příběhem o citově drásavém a do jisté míry i tragickém vztahu mezi mužem a ženou, jemuž je věnována třetí část této knihy. Samotný závěr pak tvoří existenciálně laděné verše z dosud poslední Šrutovy sbírky "Papírové polobotky", které jsou ještě doplněny sedmi autorovými dosud nepublikovanými básněmi.

Popis
Čtenářská kategoriekniha
ZáhlavíŠRUT, Pavel
NázevNejkrásnější bývají na útěku
Podnázevmilostná a nemilostná poeozie 1967-2007
AutorPavel Šrut
VydáníVyd. 1
Měřítko
Místo vydáníV Praze a Litomyšli
Země vydáníČesko
NakladatelPaseka
Rok vydání2009
Rozsah95 s.
Durata
Vybavení
Rozměry20 cm
Počet stran94
Doprovodný materiál
Poznámka
ISBN978-80-7432-016-3
Cena190
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název básněStmívání; Večer; Pocit noci; Noc; Bižutérie psaná v zahradě; Jinošská bižutérie; Atonální bižutérie; Znovu; Příběh; Zlomek; Kde; Hra; Listopad; Láska; Vlhké myši spánku; Pohádka o měně. Pod habrem; V rybničném bahnu...; Po hroznech; Jakápak ona je má milá; Dům u jezera; Úzká krajina; Venkovský dům; V jiném domě; V úzkém domě; Doma; Sníh: epilog; Hlubina bezpečnosti; Tesknice; Milostná noc; Ti dva; Jistá žena; Pozdní návraty; Sonet o józe; Klapou; Ráno; Žena má obvykle dva prsy; Tolik mne miluje; Kámasútra; Příběh slasti; Příběh slasti (douška); V kině Čas; Pohádka plná náhod; Voyeur N.; Žádná metafora; Venuše; Setkání; Sblížení; Oddálení; Happy end; Po letech; Nejkrásnější bývají na útěku; Snímkování ze štítu; Prší deštěm; A ještě; Nejkrásnější bývá loučení; Nad Barrandovem svítá; Horečka; Přijdeš?; Snímkování ze štítu
Název dílčí částiPřehlásky; Červotočivé světlo; Zlá milá; Brožované básně; Papírové polobotky

Lístek

MARC