E-kniha

Na Knížecí

Vydání: Městská knihovna v Praze 2018 | Jazyk: čeština

Sbírka veršů žijícího klasika současné české poezie Karla Šiktance je inspirována Prahou, která ožívá v imaginativních obrazech básníkovy paměti.

Více informací...

Dostupné on-line nebo jako e-kniha

Získat Přidat na seznam
Na Knížecí

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Podtitulem "Pražská preludia" dává Karel Šiktanc více než zřetelně najevo, že obsahem jeho sbírky budou tentokrát procházky Prahou, zastavení na různých místech této metropole, ať už je to třeba v titulní dopravní stanici Na Knížecí, u emauzského kláštera či na štvanickém ostrově. Tady všude pátrá básník nejen po osobních vzpomínkách, ale i po ozvěnách dějinných událostí, uchovávaných v paměti. V jednotlivých básních (celkem je jich tu shromážděno devět) autor rozsvěcuje i nostalgická zamyšlení, z nichž dýchá "pravěký průvan Týna", světla Rajského dvora i "prázdné kostnaté náručí zahrady Kinských". Nalezneme zde i reminiscenci na pohřeb básníka Vladimíra Holana nebo příběh o básníkově první milostné schůzce, konané ve válečné době v okamžiku, kdy město bylo ohroženo leteckým bombovým útokem. Za součást sbírky lze považovat i výtvarný doprovod, který tvoří počítačové grafické listy významného českého sochaře Jana Koblasy, jenž se zde v roli Šiktancova "dvorního" ilustrátora objevuje již počtvrté.

Popis
Čtenářská kategoriee-kniha
ZáhlavíŠiktanc, Karel
NázevNa Knížecí
Podnázev(pražská preludia)
AutorKarel Šiktanc
VydáníV MKP 1. vydání (elektron. 2. vyd., 1. vyd. v nakl. Karolinum)
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2018
Rozsah1 online zdroj (41 stran)
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran41
Doprovodný materiál
Název ediceSoučasná česká poezie
Poznámka
ISBN978-80-7587-818-2; 978-80-7587-817-5; 978-80-7587-819-9
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název dílčí částiLví žár... --; I hořelo --; I divem blejsklo se --; Tvrz --; I jsem se bál --; I hanba --; Na Knížecí --; I jsme z ní utíkali --; Teď trochu cizí...

Lístek

MARC