Kniha

Letos už maturujem

Vydání: Kalendář Liberecka 2004 | Jazyk: čeština | Signatura: B 22779

Knižní prvotina sbírky veršů mladého libereckého autora je inspirována každodenními prožitky, jež jsou komentovány kritickým pohledem gymnaziálního studenta.

Více informací...


Získat Přidat na seznam
Letos už maturujem

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Vladimír Vacátko zobrazuje ve svých verších nekompromisní postoj mladého rozhněvaného muže, který ostřížím zrakem sleduje nejen své okolí, ale i události odehrávající se na společenské a politické scéně. V satirických glosách, epigramech a aforismech důsledně a bedlivě pozoruje třeba dění v poslanecké sněmovně, hodnotí úřad prezidenta, zamýšlí se nad činnosti ministerstva kultury. Všímá si ale také studijního života, básnické konfese i názorových projevů svých generačních vrstevníků. "Ročník osmdesát pět - letos už maturujem," představuje v jedné básni svou věkovou skupinu, kterou zároveň označuje jako "poslední výdobytky socialismu." Vacátkova sbírka působí jako lehký, svěží a především ironický rukopis, v němž se autor považuje být "dítětem své doby" a možná i proto děkuje v úvodní dedikaci všem, kteří mu "otevřeli dveře a oči".

Popis
Čtenářská kategoriekniha
ZáhlavíVACÁTKO, Vladimír
NázevLetos už maturujem
AutorVladimír Vacátko ; [ilustrovala Vladěna Franců]
IlustrátorFranců, Vladěna
Vydání
Měřítko
Místo vydání[Liberec]
Země vydáníČesko
NakladatelKalendář Liberecka
Rok vydání2004
Rozsah79 s.
Durata
Vybaveníil.
Rozměry15 cm
Počet stran79
Doprovodný materiál
Poznámka
ISBN80-239-4052-X
Cena80
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název dílčí částiLiterární pozdrav --; Sed básník za stůl podvečerem --; Ve věku kolem šestnácti let --; Posílám pohled --; Pravda vs. Upřímnost --; Ruská zmrzlina --; Ministerstvo kultury --; Okorytní střet --; Jiný kraj - jiný mrav --; Před smrtí život --; Hopsakoule --; Kdys jeden Japonec --; Neřešení --; Zažraný do učení --; Divák se nabažil Sámera --; Po řadě přemetů --; Tohle je skutečný život --; Můj bývalý kamarád --; New generation --; Ranní momentka --; Začínající poeta --; Sebeironie --; Podivní strýcové, podivné tety --; Úřad práce --; Ten kdo tady sedí je velkej čůrák --; Čtvero ročních období --; Povzdech dirigentův --; Aleš Valenta --; Mladá Boleslav --; Jeden intelektuál --; Je dusno --; Bez komentáře --; Se zájmem sleduji --; Má tu spoustu krámů --; Postřeh --; Anketa --; Protiklady --; Z rozhlasu leze --; Dogma --; Haiku z parku --; Jsem dítětem své doby --; My, poslední výdobytky socialismu --; Inspirovat k lepším věcem --; Setkání v kavárně --; Budapešť --; Čím? --; Víc než jen nákup --; Za Ludmilou Malíkovou --; Paní už života na sklonku --; Vyškrtni, co nepatří do řady --; Epitaf

Lístek

MARC