Jiné básně

Sdílejte

Parra, Nicanor

Rok vydání: 2018

čtenářská kategorie: kniha, Jazyk: čeština, Signatura: B 24075

  • kniha

0 hodnocení
0 komentářů

Ohodnoťte

Uložit

Přidávám do seznamu

Pro děti

Tato funkce je dostupná jen přihlášeným čtenářům.

Popis hodnocení

Výbor z poezie významného chilského básníka, matematika a fyzika Nicanora Parry, jehož verše jsou spjaty s bouřlivým, mnohdy ale až nepochopitelným vývojem dvacátého století a i proto se vyznačují bytostnou skepsí.

Nicanora Parru lze považovat za výjimečnou postavu jihoamerické literatury, která udivuje spontánním výrazem, podmíněným civilním a konverzačním tónem. I proto jsou básníkovy verše nazývány "antipoezií", přes toto pojmenování je v nich však básnická kvalita naprosto jednoznačná. Parrova antipoezie v sobě nese narativní polohu, v níž se objevují uvážlivé soudy o stavu společnosti a života na této planetě, je v ní smrtelná úzkost i obavy, které jsou ovšem mnohdy zmírněny ironickými výroky. Básník si je totiž až příliš vědom toho, že "Bůh stvořil svět za týden", zničen ale může být během jediného okamžiku. I proto se zdá, že existenciální pochybnosti naplňují jeho dílo od záčátku do konce: stačí možná připomenout jeho nápadité "4 sonety Apokalypsy", v nichž na čtyřech stránkách temně blikají rytmicky seřazené obrazce drobných křížů navozující atmosféru nekonečného lidského hřbitova i tím i zániku civilizace.

Čtenářská kategoriekniha
SignaturaB 24075
Jazykčeština
ZáhlavíParra, Nicanor
NázevJiné básně
AutorNicanor Parra ; vybral a přeložil Petr Zavadil
PřekladatelZavadil, Petr
VydáníVydání první
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelFra
Rok vydání2018
Rozsah131 stran
Durata
Vybavení
Rozměry18 cm
Počet stran131
Doprovodný materiál
Název ediceSvětová poezie
Poznámka
ISBN978-80-7521-022-7
Cena179
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název dílčí částiAutoportrét --; Epitaf --; Upozornění čtenáři --; Hlavolam --; Krajina --; Zápisky z cest --; Madrigal --; Poutník --; Slova pro Tomáse Laga --; Vzpomínky z mládí --; Tunel --; Past --; Desky --; Samomluva Jedince --; Změny jmen --; Upozornění --; Na hřbitově --; Mumie --; Cesta peklem --; Výčepy --; Skladby --; Napadakjí mě zářivé myšlenky --; Volné verše --; Psí život --; Přilepil se mi jazyk na patro --; Pohřební projev --; Manifest --; Návrat --; Pozor --; Akácie --; Chronos --; Špatné vzpomínky --; Velikonoční beránek --; Je zima --; Pussykatten --; Na penzi --; Listina nezávislosti --; Saranguaco --; Otče náš --; Kolik je hodin --; Pomoc! --; Těkavé myšlenky --; Žena --; Zoologická zahrada --; Sigmund Freud --; Telegramy --; Skvrny na zdi --; Ponchartrain causeway --; Jeden muž --; Odvolávám vše, co jsem řekl --; Jak už jsem vám říkal --; Tohle určitě musí být hřbitov --; Ať žije Stalin --; Mouchy na lejnech --; Byli přesně takoví, jací byli --; Probouzím se za úsvitu --; Nejsem žádný sentimentální stařík --; Moderní doba --; Individuum se špatnou minulostí --; Píseň o kolování klobouku --; Splněná mise --; Odpočívej v pokoji --; 4 sonety Apokalypsy --; Být či nebýt --; Imaginární muž --; Pod postelí --; Zpěv první --; Poznámka o lekci antipoezie --; Totální nula --; Být či nebýt --; Vzkříšení --; Dělal jsem všechno --; Poslední báseň

Mohlo by se vám líbit

Nové knihy, hudba, novinky, trháky, bestsellery a oblíbené výpůjčky.Přihlaste se

Neznáte heslo?SSL zabezpečeno

Vyhledávání

x

| en