Jak se kdy v Čechách tancovalo

Sdílejte

Zíbrt, Čeněk

ZÍBRT, Čeněk

Rok vydání: 1895, všechna vydání (3)

čtenářská kategorie: kniha, Jazyk: čeština, Signatura: VT 51398

  • kniha
Ohodnoťte první

0 hodnocení
0 komentářů

Ohodnoťte

Uložit

Přidávám do seznamu

Pro děti

Tato funkce je dostupná jen přihlášeným čtenářům.

Popis hodnocení

  • Jak se kdy v Čechách tancovalo

Systematické a úctyhodné vědecké dílo českého historika, etnografa a folkloristy poskytuje ucelený přehled o vývoji stylu tance v zemích Koruny české v širších souvislostech, ve srovnání se západním i východním kulturním světem.

Kniha se nezabývá podstatou tance samou ani taneční technikou, nýbrž dobovými společenskými aspekty jeho provozování a vnímání. Nepřímo vypovídá i o době autorově a o tom, jak tanec a jeho roli chápala tehdejší česká společnost. Poskytuje poučné informace o místně specifickém cechu tanečních mistrů, klasické pasáže o vlasteneckých bálech, o původu české polky i o tancích lidových, které byly skutečně české - v jejich co nejpodrobnějším líčení se odráží silně vlastenecký trend 19. stol., příklon ke všemu českému a lidovému. Publikace bohatá svým obrazovým materiálem, citacemi pramenů, dobových veršů, kritik a poznámek o tanci není taneční sbírkou nebo příručkou, která by poskytla podrobný návod, jak zatančit ten či onen tanec. Jedná se o vědeckou práci užívající srovnávací metodu, v níž Zíbrt poctivě a pečlivě cituje všechny prameny, které se mu podařilo objevit, každé tvrzení dokládá příslušným odkazem a jeho nečetné spekulace přesně odpovídají logickému odvozování vědeckého postupu.

Čtenářská kategoriekniha
SignaturaVT 51398
Jazykčeština
ZáhlavíZÍBRT, Čeněk
NázevJak se kdy v Čechách tancovalo
PodnázevDějiny tance v Čechách, na Moravě, ve Slezku a na Slovensku z věků nejstarších až do nové doby se zvláštním zřetelem k dějinám tance vůbec
AutorČeněk Zíbrt
Vydání
Měřítko
Místo vydáníPraha
NakladatelFrantišek Šimáček
Rok vydání1895
Rozsah
Durata
Vybavení136 obr.
Rozměry
Počet stran391
Doprovodný materiál
Poznámka
Obsahová char. "OCH"V2b1
Obsah OCHuDějiny české a československé hudby.

Mohlo by se vám líbit

Nové knihy, hudba, novinky, trháky, bestsellery a oblíbené výpůjčky.Přihlaste se

Neznáte heslo?SSL zabezpečeno

Vyhledávání

x

| en