Přihlaste se

Ještě nemáte účet? Registrujte se
Menu

Úvod   Katalog   Titul

Kniha

Gender před tabulí

Vydání: Masarykova univerzita v Brně 2013 | Jazyk: čeština | Signatura: G 15541

Práce je výsledkem etnografického výzkumu ve školní třídě, který se zaměřoval na (re)produkci genderu v každodennosti školního kolektivu.

Více informací...


Získat Přidat na seznam
Gender před tabulí

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Snaží se ji zachytit na různých úrovních: na úrovni každodenních interakcí (doing gender), v rovině diskursu a umísťování jedinců v rámci diskursu a v rovině individuálních identit a významů, které genderu připisují samy děti. Vychází z etnometodologické perspektivy a je inspirována poststrukturalistickými studiemi dětství a genderu. V analýze je gender představen jako kontinuum a rozebrán v souvislosti s dalšími kategoriemi, konkrétně věkem a etnicitou/národností. Tyto kategorie bývají často vnímány jako přirozený základ sociálních rozdílů a slouží jako legitimizace nerovností. Analýza přibližuje způsoby, jakými jsou tyto kategorie re/konstruovány a rozehrávány v sociálním poli, jak se protínají a jak se jejich souhra projevuje v chování a strategiích různých sociálních aktérů a aktérek, žáků a žákyň ve třídě. Další část analýzy je zaměřena na reprodukci genderu v diskursu, a to prostřednictvím analýzy výuky sexuální výchovy. Poslední část práce je inspirována tvrzením Valerie Walkerdine, která říká, že femininita a maskulinita jsou vlivné fikce naplněné ve fantazii, ale žité jako fakta. Techniky, k nimž patří kreslení či krátké slohové útvary, byly využity k prozkoumání toho, jakou roli hraje gender v představách dívek a chlapců o jejich vlastních životech i o světě obecně. Nakladatelská anotace.

Popis
Čtenářská kategoriekniha
ZáhlavíJARKOVSKÁ, Lucie
NázevGender před tabulí
Podnázevetnografický výzkum genderové reprodukce v každodennosti školní třídy
AutorLucie Jarkovská
VydáníVyd. 1
Měřítko
Místo vydáníPraha ; Brno
Země vydáníČesko
NakladatelMasarykova univerzita v Brně; Sociologické nakladatelství
Rok vydání2013
Rozsah195 s.
Durata
Vybaveníil.
Rozměry23 cm
Počet stran195
Doprovodný materiál
Název ediceStudie
Poznámka
ISBN978-80-7419-119-0; 978-80-210-6098-2
Cena329
Obsahová char. "OCH"G5c
Obsah OCHuŽenské hnutí. Postavení ženy v rodině a ve společnosti. Ženská otázka. Emancipace. Genderová problematika (gender studies).

Lístek

MARC
Náhledy
Gender před tabulíGender před tabulí