KnihaDigitalizovaný titul

Dílo Hanuše Bonna

Vydání: Václav Petr 1947 | Jazyk: čeština | Signatura: B 10377

Úplné a kompletní dílo, uspořádané Jiřím Valjou a doplněné zasvěcenou úvodní studií Václava Černého, shrnuje verše neprávem zapomenutého českého básníka, který tragicky zahynul v koncentračním táboře v Mauthausenu.

Více informací...


Získat Přidat na seznam
Dílo Hanuše Bonna

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Hanuš Bonn je dnes považován za básníka, který měl blízko k ortenovské a wolkerovské generaci a jehož hlavním výrazovým prostředkem se stala meditativní lyrika. V počátečních verších se pokouší zachytit pocity dospívajícího mladíka, který vstupuje do světa dospělých a bolestně prožívá první milostná vzplanutí. Láska je u Bonna natolik pevným a záchytným bodem, že dokonce věří, že jejím prostřednictvím lze nastolit lepší a dokonalejší svět. Později se však jeho básně přece jen poněkud radikalizují, naivní okouzlení vystřídají pochybnosti, které s možností blížícího se válečného konfliktu nabývají na síle. Bonn náhle vystupuje jako depresivní hlasatel temných předvěstí, v nichž zaznívají obavy, nejistota a beznaděj i hrůza z příštích událostí. "Jdou zástupy a chorál kroků vře / jak nepokojný varhanový stroj. / Ó lidská kaskádo na cestách vylhaných / ó porobo!" Z básnické tvorby Hanuše Bonna poněkud vybočuje jeho "výbor z poezie primitivních národů" nazvaný "Daleký hlas", jemuž se autor věnoval v letech 1936-1937 a který je do tohoto svazku rovněž zařazen. Bonn zde tlumočí lidovou slovesnost indiánských či eskymáckých kmenů nebo dokonce afrických domorodců. Závěrečný blok pak tvoří fragmenty z Bonnových překladů elegií Rainera Marii Rilkeho.

Popis
Čtenářská kategoriekniha
Čtenářská kategoriedigitalizovaný titul
ZáhlavíBONN, Hanuš
NázevDílo Hanuše Bonna
Autoruspořádal a doslov napsal Jiří Valja ; s předmluvou Václava Černého
Autor textuRilke, Rainer Maria
VydáníI. vydání
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydánícs
NakladatelVáclav Petr
Rok vydání1947
Rozsah227 stran
Durata
Vybavení1 portrét
Rozměry21 cm
Počet stran227
Doprovodný materiál
Poznámka<Elektronická verze přístupná pouze v knihovně.>
Cena49
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název básněSmutný večer; Patnáctiletý; Stříbrnému větru; Ze studně mládí; Nový rok; Hymna; Píseň; Taneční fantasie; Jarní bouřka; Opuštěný dům; Proč; V noci; Sloky; Sen a procitnutí; Verše tiché radosti; Večer; Večerní modlitba; Nemuselo se stát; Vzpomínka; Romance; Smutek; Prosba; Verše; Bože, chci milovat; Verše májového večera; Osvobození; Prosinec; Chvíle podivné touhy; Jitřní píseň; Okamžik; Chvíle únavy; Červen; Tichý letní večer; Plachá improvisace; Improvisovaný motiv; Melancholická chvíle; Beethoven; Romance o hledání a nalezení; Balada; Nad květinou; Noční putování; Předjarní; Květen; Báseň milostná; Zastavení; Pianissimo; Červenec; Mlčení; Usínání; Modlitba; Vzpomínky; Volání; Jitro; Píseň o proměnách nad vínem; Ninive; První setkání; Malá noční hudba o hvězdách; Strofy; Rozeklaný čas; Kroky; Bez názvu; Tolik krajin; Noci; O věčnosti; O tajemství lásky; O nejtišším tichu; Všechny písně a hvězdy; Čekání; Sonáta o dvou větách; Odnikud; Stranou; Zjasněná noc; Duha; Chvíle; Cizinec; Sen Jakubův; Návrat; Na cestu; Quijotovská variace; Eskymácká písnička z Kentu; Jitřenka; Zpěv hvězd; O slunci, měsíci, úzkosti a samotě; Můj dech; Starý lovec Narvalů touží; Touha po smrti; Neúprosná smrt; Píseň těžce nemocné dívky; Nářek nad mrtvým; Válečný zpěv; Zpěv mrtvého; Zpěv sebevražednice; Touha; Noční píseň; Milostná; Kulík; Stromům a řekám; Mrtvého zpěv lásky; Váhavému milenci; Uražený milenec; Píseň lásky; Ukolébavka; Chvalozpěv na krásnou krávu; Zajícova píseň; Plachost; Božský Evropan; Nad mrtvým havranem; Zpěv lkajících žen o posledních okamžicích člověka; Píseň k hvězdě; Modlitba chudého muže k duchům; Taneční zpěv při bouřce; Zpěv k Šangovi, bohu hromu; Zpěv masájských žen, když mužové jsou na válečném tažení; Prosebný zpěv; O nesmrtelnosti boží; Smuteční modlitba u lože mrtvého otce; Náboženský zpěv; Zpěv nad vyprahlými kostmi zemřelých; Píseň o duze; Hymnus k slunci; Mythus o stvoření; Zaklínání; Mocný hlas; Posvátná zjevení; Uvedení novorozeněte do světa; Smuteční zpěv za Veru; O lidské pomíjejícnosti; Podzim; Zátiší s nocí a loutnou; Měsíčná krajina; Trochu díků; Uspavač; Na březích řeky Styx; Smrt u studně; Osamělý piják umírá; Malíř; Trojzvuk; Hudbě; Žalm; Vojenský hřbitov; Uprostřed věčnosti; Nokturno; Pastel; Elegie; Úzkost; Na motiv z Brucknera; Tíseň; Sedmnáctiletá; Mythologie
Název dílčí částiJinoch; Mladý básník; Tolik krajin; Noční putování; Cizinec; Sen Jakubův; Daleký hlas; Z útlaku

Lístek

MARC
Náhledy
Dílo Hanuše BonnaDílo Hanuše BonnaDílo Hanuše BonnaDílo Hanuše Bonna