E-kniha

Devátá vlna

Vydání: Městská knihovna v Praze 2014 | Jazyk: čeština

Sbírka veršů významného českého básníka, pocházející z počátku třicátých let minulého století, která vyniká jemnou melancholickou linkou a motivem neodvratného příchodu smrti.

Více informací...

Dostupné on-line nebo jako e-kniha

Získat Přidat na seznam
Devátá vlna

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Viktor Dyk vložil do své poslední sbírky, především do jejího prvního oddílu, intimní a vzpomínkové reflexe, v nichž se jako závažný motiv promítá neustálá blízkost smrti. Ta je přítomna nejen ve verších, kde Dyk kreslí portrét své zemřelé matky, ale i v osobní rovině. V básni "Soumrak u moře" Dyk dokonce neokázalým způsobem předpověděl svůj vlastní odchod z tohoto světa. Zemřel totiž po záchvatu mrtvice během koupání v Jaderském moři, takže jeho sugestivní verš "Tmí se a odkudsi z hlubin / nějaký osud tě volá" může být vykládán jako symbolické proroctví týkající se konce básníkova vlastního životního údělu. Ve druhé části pak Dyk toto základní téma opouští a věnuje se portrétování významných českých umělců, mezi nimiž se objevují například Jaroslav Vrchlický, Alois Jirásek, Otokar Březina nebo Božena Němcová. Závěrečný třetí blok je pak inspirován vlasteneckými cítěním a v meditativní poloze se rovněž zabývá postavením a dalším možným osudem českého národa.

Popis
Čtenářská kategoriee-kniha
ZáhlavíDYK, Viktor
NázevDevátá vlna
AutorViktor Dyk
VydáníV MKP 1. vyd
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2014
Rozsah79 s
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran79
Doprovodný materiál
Název ediceE-knihovna
Poznámka
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název dílčí částiSoumrak u moře --; Prolog --; Píseň červencového dne --; Sestřička starost --; Bez názvu --; Dluh chce se platit --; Elegie --; Potmě --; Neobratné ruce --; To není náhlá katastrofa --; Rožďalovice --; Píseň beze slov --; Svět příliš malý je --; 24. XII. --; Střevíčky --; Odraz západu --; Ticho --; 3. VI. 1928 --; Poslední --; Na horském hřbitůvku --; Poslední kapitola --; Západ v lese --; Ticho na horách --; Před soumrakem --; Poslání --; Rozcestí --; A nikdo v krajině němé --; Světlá listopadová noc --; Listopadovým krajem --; Epigram --; Píseň poutníka --; K 70. narozeninám Aloise Jiráska --; Památce Boženy Němcové --; V ten smutný zimní den… --; Při zprávě o smrti básníkově --; Kraj básníkův --; Kámen zapomenutí --; Noc Alfreda de Musset --; Krátké dni --; Bílé requiem --; Výměna stráží --; Vln rytmus… --; Večer vyhnancův --; List z kroniky --; Vojáku prozřetelnosti --; Neznámí hrdinové --; Vzkříšení --; Modlitba --; V zápalu boje... --; Dítě --; Píseň 28. října --; Neřekla ještě, co chtěla říci --; Kapitán mluví

Lístek

MARC