E-kniha

Co drží Nizozemí

Vydání: Městská knihovna v Praze 2016 | Jazyk: čeština

Druhá sbírka současného českého básníka a výtvarníka obsahuje poezii, která ne jedné straně reflektuje prožitek okamžiku, na druhé se zamýšlí nad neúprosností plynoucího času.

Více informací...

Dostupné on-line nebo jako e-kniha

Získat Přidat na seznam
Co drží Nizozemí

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Na padesáti stránkách a v poměrně drobných miniaturách se snaží autor postihnout relativitu doby,v níž je mu dáno žít a pohybovat se. Tento časový fenomén však pro něj zároveň představuje určité body, které v jeho pojetí splývají a lze je jen velmi obtížně od sebe odlišit. "Tak dlouho žiju v tomhle městě," konstatuje například v jedné básni a vzápětí pokračuje tímto pouze zdánlivě rozporuplným tvrzením. "Jsem možná daleko v minulosti / anebo dávno v budoucnosti / z ničeho nepoznám nic." Špačkovo pojetí života je ovšem orámováno i lidskou pamětí. I tato kategorie důrazně promlouvá do existence člověka, i ona může být nositelem hodnot nebo naopak připomínkou věcí, jež se vymkly z kloubů. A právě tady se autor pokouší pojmenovat hranici či zlomový okamžik, v němž se rozhoduje o tom, jak se budou další děje vyvíjet. Na oněch předmětech lze sice rozpoznat "něčí stín", zároveň "ale je cítít, že pod ním už se někam sunou." Tyto i jiné podobné události však Špaček líčí ponejvíce ve stadiu náznaků a patrně je ani nechce přesně definovat. Spíše mu jde o to, aby upozornil na některé možnosti, jimiž se lidské bytí může ubírat.

Popis
Čtenářská kategoriee-kniha
ZáhlavíŠpaček, Viktor
NázevCo drží Nizozemí
AutorViktor Špaček
VydáníV MKP 1. vydání
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2016
Rozsah1 online zdroj (50 stran)
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran50
Doprovodný materiál
Název ediceE-knihovna
Poznámka
ISBN978-80-7532-307-1; 978-80-7532-306-4; 978-80-7532-308-8; 978-80-7532-309-5
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název básněJe to tady; Zlom; Únava; Mrtvo vedrem...; V kolika podobách...; Malý a velký život; Bůhví jak dlouho jedno kolo...; Tajuplný život...; Dítě; Hranice; Jako dům po mrtvém...; Tady; Vlajka; Směr; Svět jako celek; Malování; Naplňující; Čas; Ticho; Stvořitel; Otázka do sebe; Pohyb; Příběh; Ostych; Sousedství; Holt; Místo pro krutost; Rákos; Řeč; Prostory; Ten vlídný, klouzavý pohyb...; Co drží Nizozemí; Po všem; Bílá; Kámen...; Rovnováha; Tělem; Můj život moje smrt...; Ta samozřejmost...; Staré značky; Doopravdy smrt; Látka života...; Já - tohle ráno...; A tak spěcháme...

Lístek

MARC