E-kniha

Antonín Sova, básník a ředitel

Vydání: Městská knihovna v Praze 2014 | Jazyk: čeština

E-kniha vycházející u příležitosti 150. výročí narození Antonína Sovy, významného českého básníka a prvního ředitele pražské Městské knihovny.

Více informací...

Dostupné on-line nebo jako e-kniha

Získat Přidat na seznam
Antonín Sova, básník a ředitel

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

V úvodním medilónu je vedle činnosti Antonína Sovy na poli českého veřejného knihovnictví, která vyvrcholila roku 1898, kdy byl na dlouhá léta jmenován prvním ředitelem pražské Městské knihovny, zhodnoceno i jeho básnické dílo. V tvorbě Antonína Sovy se projevují symbolistické tendence, realistické tóny i snaha o zařazení impresionistických prvků. Mezi jeho vrcholná díla pak nepochybně patří přepracované vydání sbírky "Ještě jednou se vrátíme..." z roku1912, která je tu uvedena v plném znění. Sova zde dospěl k dokonalému souzvuku především v oblasti přírodní a intimní lyriky, jež se tu odráží ve snových vizích a příbězích, na druhé straně však také čerpá i z opravdové skutečnosti. Ta je ovšem zobrazena i vzhledem k Sovovu osobnímu citovému životu s proměnlivými náladami, v nichž se náhle střídá prudká skepse a nedůvěra s vírou a nadějí. Závěr publikace je pak věnován Sovovu autobiografickému básnickému vyznání "Ale já zůstal, čím byl jsem...", nalezenému v jeho pozůstalosti, v němž básník konfrontuje své profesní i lidské touhy a přání s tím, čeho se mu skutečně podařilo dosáhnout.

Popis
Čtenářská kategoriee-kniha
ZáhlavíSOVA, Antonín
NázevAntonín Sova, básník a ředitel
AutorAntonín Sova ; [editorka] Michaela Losíková
VydáníV MKP 1. vyd
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2014
Rozsah156 s
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran156
Doprovodný materiál
Název ediceE-knihovna
Poznámka
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název dílčí částiJeště jednou se vrátíme... --; Před jarem --; Mdlé března paprsky --; Jasný den --; Ospalá píseň --; Letargie dozrání --; Než přijel vlak --; Deštivé jaro --; Večer --; Po bouři --; Slunce --; Nálada --; Díky hudci --; Horečnatá noc --; Západ v srpnu --; Nálada --; Osamocení --; Léto duše --; U zátoky --; Klidná krajina --; Samota --; Srpnové večery --; V groteskním světle --; Bolest svou romanci hraje... --; Pasáž deskriptivní --; Studie --; Jízdou --; Háj chorých při sanatoriu --; Vzpomínka z jižní cesty --; Ze skicáře umělcova --; Introdukce do pohádkové noci --; Tím podzim zdá se mluvit... --; Hlasy večerní samoty --; Scenérie --; Ponurý večer --; Krajina v mlze --; Mně stesklo se po máku červeném... --; Ještě krajina --; Agónie večera --; Měsíc v zimě --; V ledovém objetí --; Miloval jsem ty večery... --; Bílé město --; Zpěv noci vánoční --; Samota milenců --; Ani nevím... --; Largo dlouhých večerů --; Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy? --; Princezna Lyoleja --; Naivní rozhovor --; Nokturno v zahradě, kde se tančí --; Co jsem vycítil z květů petrklíče --; Dva večery --; Představa něhy --; Jarní píseň --; Píseň v letní noci --; Ekloga --; I byl jsem strom starý --; Svátek prýštící mízy --; Smích květnové přírody --; Sen o jaru pohlaví --; Píseň o zázraku --; Sloky intimní --; Byl večer… --; Naše noc --; Letní procházkou --; Sloky --; Štěstí --; Procházka --; Rozkoš zrání --; Andante --; Zasněný flirt --; Sloky --; Dnes byl by večer... --; Nezapomenutelný okamžik --; Chorovod --; Rozchod s mládím... --; Podzim --; Hudba teplé noci --; Dým --; Rozhovor se srdcem --; U hrobu té, jež zemřela v mladém věku --; Tajemství březového háje --; Úryvek pohádky --; Zašlá romantika --; Blízko k jeseni... --; Dej mi ruku... --; Háj --; Hostitelův sen --; Zázračný pramen --; Každému jaro kvete... --; Harmonický klid podzimního večera --; Reminiscence zralé lásky --; Básníkovy nové lásky --; Skica k básni --; Ale já zůstal, čím byl jsem...

Lístek

MARC