E-kniha

Antonín Sova, básník a ředitel

Vydání: Městská knihovna v Praze 2014 | Jazyk: čeština

E-kniha vycházející u příležitosti 150. výročí narození Antonína Sovy, významného českého básníka a prvního ředitele pražské Městské knihovny.

Více informací...

Dostupné on-line nebo jako e-kniha

Získat Přidat na seznam
Antonín Sova, básník a ředitel

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

V úvodním medilónu je vedle činnosti Antonína Sovy na poli českého veřejného knihovnictví, která vyvrcholila roku 1898, kdy byl na dlouhá léta jmenován prvním ředitelem pražské Městské knihovny, zhodnoceno i jeho básnické dílo. V tvorbě Antonína Sovy se projevují symbolistické tendence, realistické tóny i snaha o zařazení impresionistických prvků. Mezi jeho vrcholná díla pak nepochybně patří přepracované vydání sbírky "Ještě jednou se vrátíme..." z roku1912, která je tu uvedena v plném znění. Sova zde dospěl k dokonalému souzvuku především v oblasti přírodní a intimní lyriky, jež se tu odráží ve snových vizích a příbězích, na druhé straně však také čerpá i z opravdové skutečnosti. Ta je ovšem zobrazena i vzhledem k Sovovu osobnímu citovému životu s proměnlivými náladami, v nichž se náhle střídá prudká skepse a nedůvěra s vírou a nadějí. Závěr publikace je pak věnován Sovovu autobiografickému básnickému vyznání "Ale já zůstal, čím byl jsem...", nalezenému v jeho pozůstalosti, v němž básník konfrontuje své profesní i lidské touhy a přání s tím, čeho se mu skutečně podařilo dosáhnout.

Popis
Čtenářská kategoriee-kniha
ZáhlavíSOVA, Antonín
NázevAntonín Sova, básník a ředitel
AutorAntonín Sova ; [editorka] Michaela Losíková
VydáníV MKP 1. vyd
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2014
Rozsah156 s
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran156
Doprovodný materiál
Název ediceE-knihovna
Poznámka
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název básněMiloval jsem ty večery...; Bílé město; Zpěv noci vánoční; Ani nevím...; Largo dlouhých večerů; Ponurý večer; Krajina v mlze; Mně stesklo se po máku červeném...; Ještě krajina; Ještě jednou se vrátíme...; Před jarem; Mdlé března paprsky; Jasný den; Ospalá píseň; Letargie dozrání; Agónie večera; Než přijel vlak; Deštivé jaro; Večer; Po bouři; Slunce; Nálada; Díky hudci; Horečnatá noc; Měsíc v zimě; V ledovém objetí; Západ v srpnu; Nálada; Osamocení; Léto duše; U zátoky; Klidná krajina; Samota; Srpnové večery; V groteskním světle; Bolest svou romanci hraje...; Pasáž deskriptivní; Studie; Jízdou; Háj chorých při sanatoriu; Vzpomínka z jižní cesty; Ze skicáře umělcova; Introdukce do pohádkové noci; Tím podzim zdá se mluvit...; Hlasy večerní samoty; Scenérie; Samota milenců; Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy?; Princezna Lyoleja; Naivní rozhovor; Nokturno v zahradě, kde se tančí; Co jsem vycítil z květů petrklíče; Dva večery; Představa něhy; Jarní píseň; Píseň v letní noci; Ekloga; I byl jsem strom starý; Svátek prýštící mízy; Smích květnové přírody; Sen o jaru pohlaví; Píseň o zázraku; Sloky intimní; Byl večer…; Naše noc; Letní procházkou; Sloky; Štěstí; Procházka; Rozkoš zrání; Andante; Zasněný flirt; Sloky; Dnes byl by večer...; Nezapomenutelný okamžik; Chorovod; Rozchod s mládím...; Podzim; Hudba teplé noci; Dým; Rozhovor se srdcem; U hrobu té, jež zemřela v mladém věku; Tajemství březového háje; Úryvek pohádky; Zašlá romantika; Blízko k jeseni...; Dej mi ruku...; Háj; Hostitelův sen; Zázračný pramen; Každému jaro kvete...; Harmonický klid podzimního večera; Reminiscence zralé lásky; Básníkovy nové lásky; Skica k básni; Ale já zůstal, čím byl jsem...

Lístek

MARC