Kniha

Anarchist

Vydání: Euromedia Group - Odeon 2009 | Jazyk: čeština | Signatura: B 21267

Výbor z celoživotní básnické tvorby českého autora veršů, divadelních her a překladů, živé publicistiky - zástupce skupiny tzv. "buřičů" - uspořádal a výmluvným titulem opatřil Vladimír Justl.

Více informací...


Získat Přidat na seznam
Anarchist

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Poezii tvořil V. Dyk po celý svůj profesní život (1897-1930), ne náhodou tedy odráží a snad i pomáhá formovat vývojové akcenty jeho společenských a uměleckých názorů. Romantizující ostře vyhrocené období mládí vrcholící skladbou Milá sedmi loupežníků přechází za 1. světové války v umělecky plně vyzrálé, upřímné a nezištné volání po národním sebevědomí (Země mluví). Překvapivě smířlivým tónem promlouvají verše z posledních let života (sbírka Devátá vlna) tehdy již národně demokratického senátora.

Popis
Čtenářská kategoriekniha
ZáhlavíDYK, Viktor
NázevAnarchist
AutorViktor Dyk ; [il. doprov. Pavel Piekar] ; [k vyd. připr. Vladimír Justl]
IlustrátorPiekar, Pavel
VydáníVyd. 1
Měřítko
Místo vydáníV Praze
Země vydáníČesko
NakladatelEuromedia Group - Odeon
Rok vydání2009
Rozsah127 s.
Durata
Vybavení
Rozměry15 cm
Počet stran127
Doprovodný materiál
Název ediceSkvosty poezie
Poznámka
ISBN978-80-207-1309-4
Cena159
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název básněKrajina duše; Pohádka; Otázky; Jdou chlady nocí; Z polí se to temně kouří; Plíží se večery, plíží se teskna; A klidno vše; Improvizace; Já nevím, jaká ke mně bude zem; Do mrazu květy vykvetly; Česká ukolébavka; V dny přišed smutné, oddal jsem se smíchu; Kuplet didaktický; Pan poslanec; Hloupý Honza; Subjektivismus; Epigram; Dojem; Milá sedmi loupežníků; Časové sloky; Šedivý den na vsi; Podzim snílkův; Smutná píseň vesnického šprýmaře; Verše smuteční; Dramatický monolog; Galantní píseň z tragédie; Apostrofa; Píseň podzimní; Říjen; Já byl jsem smutný; V dnech nejistých; To je ta vyvolená země; Za krásné jarní noci; Den dni se nerovná...; Pršelo celý den; Země mluví; Apostrofa; Zpěv noci 1. května 1918; Píseň noci 29. října; Portrét staré galerie; Píseň, kterou jsem slyšel podél cesty; Makové pole; Den v říjnu; Oh, jak je zvláštní lesy jet...; Píseň; Dům smutku; Dům chorých; Dům vězňů; Dům bláznů; A jde-li tu poutník...; Portrét milence z romantického dramatu; Portrét bojovníkův; Portrét revolucionáře; Noc romantikova; Prolog; Elegie; Listopadovým krajem; Dluh chce se platit; Píseň poutníka; Neřekla ještě, co chtěla říci; Poslání

Lístek

MARC