Kniha

A co?

Vydání: Akropolis 2006 | Jazyk: čeština | Signatura: B 20157 | Chci jiné vydání

Svazek obsahuje poslední sbírku významného českého básníka dvacátého století, která samostatně poprvé (i naposledy) vyšla v roce 1957.

Více informací...


Získat Přidat na seznam
A co?

Další vydání

(1)

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Halasův posmrtně vydaný soubor, do něhož je zařazeno pouze čtrnáct básní, vznikal pravděpodobně v letech 1945-1949. Celá sbírka pak byla komponována autorovou charakteristickou tvůrčí metodou, v níž jednotlivé verše jsou složeny jako montáž určitých slov, citací a výroků, zároveň se však formálně i významově odlišují. Pro Halase se dále stává jedním ze základních jazykových prostředků oxymóron, jenž mu umožňuje zvýšit vnitřní napětí textů i poukázat na tehdejší dobové souvislosti a rozpory. Neboť básník Halas si již plně uvědomuje, jak drasticky se mění vzhledem k nástupu nového režimu vztah člověka ke svobodě i k umění a zcela nekompromisně ho odmítá: "Nechci být masem vzduchu okolo / jak se to líbí jim / nechci být kůlem vyhlášek / veřejným míněním / nechci být nápovědou co polyká jen prach / těch jejich komedií / hraných na márách".

Popis
Čtenářská kategoriekniha
ZáhlavíHALAS, František
NázevA co?
AutorFrantišek Halas ; [dosl. Ludvík Kundera]
Vydání5. vyd
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelAkropolis
Rok vydání2006
Rozsah60 s.
Durata
Vybavení
Rozměry15 cm
Počet stran60
Doprovodný materiál
Poznámka
ISBN80-86903-18-4
Cena119
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název dílčí částiCitáty --; A pak tam --; Starost tmy --; Dolores --; Ohlasy --; Dobrý den Brno --; Přes smrt --; Nechce být sám --; Přejme jim to --; Až bomba praskne --; Celá podzimková --; Verlaine vzpomíná na Rimbauda --; Osudy --; A co básník --; Pták hlas pták svoboda pták prostor; "Pták hlas Pták svoboda Pták prostor" /

Lístek

MARC
Náhledy
A co?A co?