Kniha

Komu zvoní hrana

Vydání: Prostor 2014 | Jazyk: čeština | Signatura: B 22585 | Chci jiné vydání

Reedice výboru z díla jedné z nejvýznamějších postav alžbětinské poezie v uspořádání a přetlumočení anglisty Zdeňka Hrona, vycházející téměř po třiceti letech v opravené a nově upravené verzi.

Více informací...


Získat Přidat na seznam
Komu zvoní hrana

Další vydání

(1)

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Dílo vrcholného představitele anglické renesanční literatury je neobyčejně rozmanité a zasahuje od náboženské a milostné poezie až k esejistickým statím či dokonce překladům z latinského písemnictví. John Donne je autorem, jenž v sobě ztělesňuje myšlení kavalírského šlechtice své doby podtržené bohatými milostnými zkušenostmi, jež se však ocitne později v příkrém rozporu s jeho okázalými projevy, s nimiž jako kazatel vystupoval v londýnské katedrále. Jeho neobyčejná vzdělanost mu zároveň umožnila obsáhnout a dokonale ovládnout různé formy na poli tehdejšího básnění. Donneovi nečinilo potíže psát sonety či epigramy, dokázal se plynule vyjádřit v elegickém stylu nebo v písňové melodičnosti. Editor Zdeněk Hron se pokusil do tohoto výboru, doplněném komentářem a statí o Donneově literárním odkazu a životě, zařadit ukázky ze všech autorových tvůrčích období, z nichž největší část pochopitelně zaujímají jeho verše. Vedle se nich se tu ale objevují například i vtipná pojednání, v nichž Donne galantně brání ženskou nestálost, přemítá o darech těla nebo přiznává ženám právo líčit se a malovat. Tato rytířská gesta pak končí tvrzením, "že žena je nejrozkošnější věc, jakou svět viděl."

Popis
Čtenářská kategoriekniha
ZáhlavíDONNE, John
NázevKomu zvoní hrana
AutorJohn Donne ; [vybral, uspořádal a] přeložil Zdeněk Hron
PřekladatelHron, Zdeněk
VydáníV českém jazyce vyd. 2., v nakl. Prostor 1
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelProstor
Rok vydání2014
Rozsah163 s.
Durata
Vybavení
Rozměry18 cm
Počet stran163
Doprovodný materiál
Název ediceStřed ;
Poznámka
ISBN978-80-7260-297-1
Cena247
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název dílčí částiElegie --; Písně a sonety --; Veršované dopisy --; Svatební píseň --; Paradoxy a problémy --; Obrana ženské nestálosti --; O tom, že ženy se mají malovat --; O tom, že dary těla jsou lepší než dary mysli --; O tom, že panenství je přednost --; Proč francouzská nemoc tolik rozleptává nos --; Ignácovo konkláve --; Duchovní básně --; Zbožné sonety; Parfém --; Žárlivost --; Lekce --; Odchod na lože --; Láska na postupu --; Změna --; Na svou milenku --; Jeho portrét --; Píseň --; Spoutaná láska --; Rozbřesk --; Čarování obrazem --; Lhostejnost --; Přízrak --; Ženská stálost --; Božstvo lásky --; Odkaz --; Zlomené srdce --; Trojí bláznovství --; Blecha --; Poslední vůle --; Záporná láska --; Extáze --; Horečka --; Dobré jitro --; Výročí --; Východ slunce --; Kanonizace --; Vzduch a andělé --; Nekonečnost lásky --; Přednáška o stínu --; Alchymie lásky --; Výhost lásce --; Twickenhamská zahrada --; Relikvie --; Bouře --; Klid --; Svatební píseň psaná v Lincoln's Inn --; Anatomie světa --; Kéž do prsou a očí přijdou zpět... --; Má černá duše! Trubka k soudu zní... --; Jsem malý svět, s důmyslem skládaný... --; V poslední scéně hry poslední míli... --; V zdánlivých rozích na kulatém světě... --; Když jedovatý nerost a když strom... --; Proč každý tvor nám slouží v robotě? --; Rozdrť mi srdce, Bože, vždyť jsi mne... --; Protivy sběhly se a moří mne... --; Smrti, svou pýchu zkroť; vždyť ač tě zvou... --; Hymnus Bohu Otci; Básník Starého i Nového světa /

Lístek

MARC