KnihaDigitalizovaný titul

Protektorátní Praha jako německé město

Vydání: Mladá fronta 2013 | Jazyk: čeština | Signatura: D 21120

Urbanistické plány na nacistickou přeměnu hlavního města protektorátu a činnost plánovací komise, kterou nacisté personálně i fakticky ovládli a využili ve prospěch svých germanizačních záměrů.

Více informací...


Získat Přidat na seznam
Protektorátní Praha jako německé město

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Ke germanizačním zákrokům v oblasti architektury a urbanismu využili nacisté organizaci původně založenou s cílem Prahu modernizovat - Plánovací komisi pro hlavní město Prahu a okolí. V jejím čele se postupně vystřídalo několik německých architektů a urbanistů, kteří se Praze snažili vdechnout ráz obdobný přestavbám Berlína, Norimberku nebo Lince. Autor se v publikaci věnované dosud spíše opomíjenému tématu zabývá nejprve charakteristikou architektury a urbanismu v nacistickém Německu a v českých zemích před příchodem a po příchodu nacistů (30. léta a první polovina 40. let 20. století). V následující kapitole přibližuje hlavní představitele komise (první předseda Reinhold Niemeyer, jeho nástupce Hermann (Hans) Wunderlich a architekt Eugen Blanck, první mezi českými architekty Alois Mikuškovic) a poté další aktéry plánování v protektorátu - úřad říšského protektora, úřady vrchních zemských radů, pražský magistrát, pozemkový úřad - Bodenamt, Pražská německá technika. Závěrečná, nejobsáhlejší kapitola popisuje jednotlivé oblasti činnosti Plánovací komise - celkový plán osídlení Prahy; bytová výstavba a německá městská kolonizace; zeleň, sportoviště a domy pro Hitlerovu mládež; zásahy v městském centru (transversála protínající Prahu od Pankráce po Holešovice, nové administrativní centrum Prahy na místě Bubenského nádraží, umístění Hlavního nádraží, koncepce nového náměstí Pod Žižkovem, úpravy na Hybernském náměstí (dnešní nám. Republiky), přestavba Staroměstské radnice, zastavění petřínského svahu); vodní hospodářství; silniční a dálniční síť (Zlíchovský most, přemostění Nuselského údolí, Trojský most, malostranská komunikace), podzemní dráha a pražský železniční uzel. V závěru jsou doplněny projekty městského politického centra v Kladně, které rovněž spadalo do kompetence komise. - Výpravná publikace vybavená řadou fotografií, plánků a skic nepostrádá seznam pramenů a literatury, jmenný rejstřík a anglické resumé.

Popis
Čtenářská kategoriekniha
Čtenářská kategoriedigitalizovaný titul
ZáhlavíHOŘEJŠ, Miloš
NázevProtektorátní Praha jako německé město
Podnázevnacistický urbanismus a Plánovací komise pro hlavní město Prahu
AutorMiloš Hořejš
Vydání1. vyd
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMladá fronta; Národní technické muzeum v Praze
Rok vydání2013
Rozsah319 s.
Durata
Vybavenífot., il., plány
Rozměry27 cm
Počet stran319
Doprovodný materiál
Poznámka<Elektronická verze přístupná pouze v knihovně.>
ISBN978-80-204-2773-1; 978-80-7037-230-2
Cena499
Obsahová char. "OCH"D5b3a2
Obsah OCHuPražská architektura 20. a 21. století. Projekty a koncepce výstavby Prahy. Územní plánování rozvoje Prahy. Pražská sídliště. Pražské stavební podniky. Rekonstrukce pražských nepamátkových objektů.

Lístek

MARC
Náhledy
Protektorátní Praha jako německé městoProtektorátní Praha jako německé město