Kniha

Lékař pro život

Vydání: Doplněk 2012 | Jazyk: čeština | Signatura: G 14092

Životní příběh norského psychiatra českého původu. Leo Eitinger přežil věznění v Osvětimi a Buchenwaldu, po válce se vedle své vědecké práce věnoval aktivitám v oblasti obrany lidských práv.

Více informací...


Získat Přidat na seznam
Lékař pro život

Podrobnosti tohoto vydání

Obsah

Osud Lea Eitingera není v Čechách příliš známý, v zahraničí byl naopak ceněn jako významný lékař a humanista. Narodil se v Lomnici na Tišnovsku, vystudoval medicínu v Brně. Roku 1939 odešel do Norska, ani tam se však před nacistickým nebezpečí neuchránil. Spolu s dalšími norskými Židy byl po okupaci země deportován do koncentračního tábora Osvětim. Po válce se se jako psychiatr zabýval výzkumem posttraumatické stresové poruchy u lidí, kteří zažili extrémní zátěž (bývalí vězni koncentračních táborů); je považován za průkopníka oboru viktimologie. Velmi se věnoval problematice uprchlictví, a to ve snaze podpořit toleranci vůči přistěhovalcům. Za svůj přínos medicíně i za neúnavnou práci na poli lidských práv získal Leo Eitinger několik významných ocenění.

Popis
Čtenářská kategoriekniha
ZáhlavíSKJAERAASEN, Magne
NázevLékař pro život
Podnázevpříběh Lea Eitingera
AutorMagne Skjaeraasen ; [z norského originálu přeložila Miluše Juříčková]
PřekladatelJuříčková, Miluše
Vydání1. vyd
Měřítko
Místo vydáníBrno
Země vydáníČesko
NakladatelDoplněk
Rok vydání2012
Rozsah223 s., [4] s. fot.
Durata
Vybavení
Rozměry21 cm
Počet stran223
Doprovodný materiál
Název ediceEdice osudů ;
Poznámka
ISBN978-80-7239-288-9
Cena249
Obsahová char. "OCH"G3c1
Obsah OCHuNárodnostní hnutí. Národnostní otázky. Národnostní menšiny. Krajané a státní příslušníci v zahraničí. Rasismus. Nacionalismus. Antisemitismus. Šovinismus. Holocaust. Fašismus.

Lístek

MARC
Náhledy
Lékař pro životLékař pro život