Ohnice

Sdílejte

Orten, Jiří

ORTEN, Jiří

Rok vydání: 2013

čtenářská kategorie: e-kniha, Jazyk: čeština, Signatura: 

  • e-kniha

0 hodnocení
0 komentářů

Ohodnoťte

Uložit

Přidávám do seznamu

Pro děti

Tato funkce je dostupná jen přihlášeným čtenářům.

Popis hodnocení

Svazek obsahuje čtvrtou básnickou sbírku významného českého básníka první poloviny dvacátého století, která vznikla v letech 1939-1940.

Orten věnoval tuto sbírku památce svého zemřelého otce a pokusil se v ní zachytit pocity ohrožení i předtuchu konce života. Celý cyklus je rozdělen do čtyř částí, v nichž se navíc ještě prolíná autorův melancholický vztah k určitým předmětům, touha po poznání i víra v poezii, která se pro mladého básníka stává jedním z nejdůležitějších nástrojů k přežití. Orten se uprostřed krutého okupačního období, "podminovaného" nelítostnou hrozbou rasových zákonů, pokouší najít důvěrné pouto s věcmi, jež se pro něho stávají symbolem čistoty i dokonalosti. Proto oslovuje studánku, starou knížku, koš s jahodami nebo dokonce i sněhové vločky: to vše mu přináší pocit harmonie, jenž je však v druhé polovině sbírky odsunut a do středu Ortenovy pozornosti začnou pronikat úzkost i obavy ze smrti, předznamenávající tragický rozměr básníkova osudu.

Čtenářská kategoriee-kniha
Signatura
Jazykčeština
ZáhlavíORTEN, Jiří
NázevOhnice
AutorJiří Orten
VydáníV MKP 1. vyd
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2013
Rozsah87 s
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran87
Doprovodný materiál
Název ediceE-knihovna
Poznámka
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název básněPrvní báseň; Čí jsem?; Kouří se z komína...; Život; Na starých stromech...; Na zimu myslil jsem, jež o ztracených ví...; Zem, říše otvorů, do kterých naskládala...; Vždycky se našla ruka, která odnášela...; Když tma je dvojitá, když jedna stačila by...; Po smrti; První noc; Báseň léta; Podzim; Ta krajina; V noci; Potkal jsem studánku a oči jsem si omyl...; Báseň šera; Jsem na polibek malý...; Co mi řekl kanárek; Co jsem odpověděl kanárkovi; Touha; Když z nářku temného se nápěv rozjasní...; Vločky; Stále jen sníh! Sype se tiše...; Stará knížka; Koš s jahodami; Klenba; Ještě než usne, aby uslyšela...; Cvičení v šeru; Cvičení před spaním; Cvičení o smrti; Předjaří; Dětská; Krásná; Nenapsaná; Smutná; Trestná; Dívčí; Doznělá; Prudká; Věrná; Noční; Poslední přání; Výrostek; Mé město; Elegie; Strom; Stromy; Kamínek; Skála u jezera; Pohřeb; Nenarozený; Triptych; Skonávají se slova Jobova; Odnikud; Ztracený voják; Černý obraz; Báseň nové slávy; Západ; Ohnice; Křtitel; Mrtvé jaro; Báseň naděje; Ranění; Poslední báseň
Název dílčí částiDvojitá tma; Něžná cvičení; Míra věcí; V ohni

Mohlo by se vám líbit

Nové knihy, hudba, novinky, trháky, bestsellery a oblíbené výpůjčky.Přihlaste se

Neznáte heslo?SSL zabezpečeno

Vyhledávání

x

Knihovna 2020

Téma měsíce
Knihovna 2020

| en