Makedonský monolog

Sdílejte

Todorovski, Gane

TODOROVSKI, Gane

Rok vydání: 2009

čtenářská kategorie: kniha, Jazyk: čeština a makedonština, Signatura: B 22738

  • kniha

0 hodnocení
0 komentářů

Ohodnoťte

Uložit

Přidávám do seznamu

Pro děti

Tato funkce je dostupná jen přihlášeným čtenářům.

Popis hodnocení

Výbor z veršů makedonského básníka, esejisty a kritika, považovaného za jednoho z nejvýznamnějších představitelů balkánské literatury dvacátého století.

Gane Todorovski vstoupil do literatury počátkem druhé poloviny dvacátého století a okamžitě se projevil jako výrazný reflexivní básník, který bohatě čerpal z tradic a historie své země. Později se přesunul i k jiným tématům, věnoval se intimní a milostné lyrice, snažil se odhalit přirozenou krásu prostých věcí a předmětů či okouzlení všedními a obyčejnými každodenními prožitky. Todorovského verše vynikají civilní a úspornou řečí, v níž se odráží autorova pokora, humanita a důvěrný vztah k člověku. Lidskou bytost však Todorovski dokázal popsat i z hlediska její beznaděje, marné touhy či těžké prohry, z níž se jen obtížně vzpamatuje. Velmi sugestivně pak působí ta část autorovy tvorby, která se dotýká jugoslávské občanské války: Todorovski bolestně prožívá balkánský rozvrat a s obavami se zamýšlí nad budoucím vývojem makedonského národa. "Na bedrech máme velmi těžkou existenci," uvažuje v jedné básni. A vzápětí dodává: "Náš život se změnil v nechutnost..."

Čtenářská kategoriekniha
SignaturaB 22738
Jazykčeština a makedonština
ZáhlavíTODOROVSKI, Gane
NázevMakedonský monolog
AutorGane Todorovski ; vybral, uspořádal, přeložil a úvod napsal Ivan Dorovský
VydáníVyd. 1
Měřítko
Místo vydáníBrno ; Boskovice
Země vydáníČesko
NakladatelAlbert
Rok vydání2009
Rozsah121 s.
Durata
Vybavení1 portrét
Rozměry18 cm
Počet stran121
Doprovodný materiál
Název ediceKnihovnička poezie, prózy a dramatu jižních Slovanů ;
Poznámka
ISBN978-80-7326-175-7
Cena80
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název dílčí částiNašinská --; Makedonci --; Akrostich o vlasti --; Epištola sarajevskému letopisci Izetu Sarajlićovi --; 4. květen 1903 --; Před Delčevovým pomníkem --; Všední probouzení města --; Za pozdního jara směřuji k nerezi --; Nerezi --; Poklidný krok --; Vzkaz --; Večer rozcuchaný větrem --; Malomyslný monolog --; Písmena --; Oráč a vojín --; Kožle --; Pohádka o Bajramu Bedrijovi --; Děsivý monolog --; Apoteóza všedního dne --; Makedonský monolog --; Poznámka bez důvodu --; Záznam z Atén --; Svatá hora --; Stařecká píseň --; Ante --; Úvaha roku 2004 --; Balada o hlavě --; Noc bez interpunkce --; Báseň, kterou musím napsat --; Píseň pro Zagorku --; Epitaf --; Milostná --; Rada k opatrnosti --; Oči --; Sedm návratů k motivu topol --; Láska --; Dialog --; Vysoké Dečany, říjen 1957 --; V očekávání Medey --; Obyčejná báseň --; Otázky --; Naše malá velikost - Makedonie --; Podzim a malá nadšení --; Zpověď --; Přijeď do Ochridu --; Nejkratší báseň o Skopji --; Ostružina --; Místo květin --; Životopis

Mohlo by se vám líbit

Nové knihy, hudba, novinky, trháky, bestsellery a oblíbené výpůjčky.Přihlaste se

Neznáte heslo?SSL zabezpečeno

Vyhledávání

x

| en