Makedonský monolog

Sdílejte

Todorovski, Gane

TODOROVSKI, Gane

Rok vydání: 2009

čtenářská kategorie: kniha, Jazyk: čeština a makedonština, Signatura: B 22738

  • kniha

0 hodnocení
0 komentářů

Ohodnoťte

Uložit

Přidávám do seznamu

Pro děti

Tato funkce je dostupná jen přihlášeným čtenářům.

Popis hodnocení

Výbor z veršů makedonského básníka, esejisty a kritika, považovaného za jednoho z nejvýznamnějších představitelů balkánské literatury dvacátého století.

Gane Todorovski vstoupil do literatury počátkem druhé poloviny dvacátého století a okamžitě se projevil jako výrazný reflexivní básník, který bohatě čerpal z tradic a historie své země. Později se přesunul i k jiným tématům, věnoval se intimní a milostné lyrice, snažil se odhalit přirozenou krásu prostých věcí a předmětů či okouzlení všedními a obyčejnými každodenními prožitky. Todorovského verše vynikají civilní a úspornou řečí, v níž se odráží autorova pokora, humanita a důvěrný vztah k člověku. Lidskou bytost však Todorovski dokázal popsat i z hlediska její beznaděje, marné touhy či těžké prohry, z níž se jen obtížně vzpamatuje. Velmi sugestivně pak působí ta část autorovy tvorby, která se dotýká jugoslávské občanské války: Todorovski bolestně prožívá balkánský rozvrat a s obavami se zamýšlí nad budoucím vývojem makedonského národa. "Na bedrech máme velmi těžkou existenci," uvažuje v jedné básni. A vzápětí dodává: "Náš život se změnil v nechutnost..."

Čtenářská kategoriekniha
SignaturaB 22738
Jazykčeština a makedonština
ZáhlavíTODOROVSKI, Gane
NázevMakedonský monolog
AutorGane Todorovski ; vybral, uspořádal, přeložil a úvod napsal Ivan Dorovský
PřekladatelTodorovski, Gane
Autor textuNezval, Vítězslav
VydáníVyd. 1
Měřítko
Místo vydáníBrno ; Boskovice
Země vydáníČesko
NakladatelAlbert
Rok vydání2009
Rozsah121 s.
Durata
Vybavení1 portrét
Rozměry18 cm
Počet stran121
Doprovodný materiál
Název ediceKnihovnička poezie, prózy a dramatu jižních Slovanů
Poznámka
ISBN978-80-7326-175-7
Cena80
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název básněNašinská; Makedonci; Akrostich o vlasti; Epištola sarajevskému letopisci Izetu Sarajlićovi; 4. květen 1903; Před Delčevovým pomníkem; Všední probouzení města; Za pozdního jara směřuji k nerezi; Nerezi; Poklidný krok; Vzkaz; Večer rozcuchaný větrem; Malomyslný monolog; Písmena; Oráč a vojín; Kožle; Pohádka o Bajramu Bedrijovi; Děsivý monolog; Apoteóza všedního dne; Makedonský monolog; Poznámka bez důvodu; Záznam z Atén; Svatá hora; Stařecká píseň; Ante; Úvaha roku 2004; Balada o hlavě; Noc bez interpunkce; Báseň, kterou musím napsat; Píseň pro Zagorku; Epitaf; Milostná; Rada k opatrnosti; Oči; Sedm návratů k motivu topol; Láska; Dialog; Vysoké Dečany, říjen 1957; V očekávání Medey; Obyčejná báseň; Otázky; Naše malá velikost - Makedonie; Podzim a malá nadšení; Zpověď; Přijeď do Ochridu; Nejkratší báseň o Skopji; Ostružina; Místo květin; Životopis

Mohlo by se vám líbit

Nové knihy, hudba, novinky, trháky, bestsellery a oblíbené výpůjčky.Přihlaste se

Neznáte heslo?SSL zabezpečeno

Vyhledávání

x

| en