Král kravat arara

Sdílejte

Biebl, Konstantin

BIEBL, Konstantin

Rok vydání: 2014

čtenářská kategorie: kniha, Jazyk: čeština, Signatura: B 22833

  • kniha
Ohodnoťte první

0 hodnocení
0 komentářů

Ohodnoťte

Uložit

Přidávám do seznamu

Pro děti

Tato funkce je dostupná jen přihlášeným čtenářům.

Popis hodnocení

Výbor z poezie významného českého básníka první poloviny dvacátého století obsahuje ukázky téměř ze všech období autorovy tvorby.

Editor Daniel Razím vybral do tohoto výboru ukázky ze všech sbírek Konstantina Biebla, záměrně však do něho nezařadil jeho tvorbu vzniklou na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století, která se dnes hodnotí jako dobově poplatná a v kontextu Bieblova básnického díla nemá zásadní význam. Sestavovatel zároveň dbal na to, aby Bieblovy verše na sebe navazovaly podobou volně koncipovaných námětových částí, které navíc přinášejí přehled o Bieblově uměleckém vývoji. Zahajuje proto tuto antologii básněmi z Bieblova opusu "Zlatými řetězy", v nichž byl autor ještě silně ovlivněn poetismem. Pokouší se přiblížit i silnou inspiraci francouzským klasikem Guillaumem Appolinairem, která se odrážela v působení tehdejší české literární scény a jíž nezůstal ušetřen ani Biebl, jenž ho učinil hlavní postavou své básně "Generace". Velmi často zde zaznívají i ozvěny z Bieblovy nedostižné intimní lyriky, dále jeho texty reagující na první světovou válku, básně se sociálním cítěním i texty, z nichž se ozývají dojmy a postřehy z Bieblových cest po exotických zemích.

Čtenářská kategoriekniha
SignaturaB 22833
Jazykčeština
ZáhlavíBIEBL, Konstantin
NázevKrál kravat arara
AutorKonstantin Biebl ; ilustrovala Květa Krhánková ; výbor sestavil, doslov a ediční poznámku napsal Daniel Razím
IlustrátorKrhánková, Květa
VydáníVydání první
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMaťa
Rok vydání2014
Rozsah132 stran
Durata
Vybaveníilustrace
Rozměry15 cm
Počet stran132
Doprovodný materiál
Název ediceBouře
Poznámka
ISBN978-80-7287-195-7
Cena198
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název básněVarieté; Na saních sjíždí s hor půlměsíc...; Generace; Začarovaná studánka; Hlad; Návštěva; Pozdrav; Klekání; Tichounce; V aleji; Japonský dřevoryt; Dar; O medikovi a nevěstce; Parte; Vyznání; 17. výročí; Pacienti; V kantině; Vojenská; Nový Ikaros; Smrt; Cesta k lesu; Oldřichův dub; Pytlák; Žně; Za Arnoštem Rážem; Orient; V Africe; Yorck; S očima k nebi; Nejdřív po ovoci zvedám ruce...; Soudní referát; Toké; Na hoře Merbabu; Javanka; Džungle; Slametan; Protinožci; Zpěv; Daří se jí úsměv; Pod zlatými stromy; Člověk; Dej mi svůj prstýnek; Modlitba na silnici; Zlom; Mrakodrapy; Symfonie; Když odchází mládí; Báseň za maminku Karla Konráda; Motýl; Utrpení mladého básníka; Akord

Obsah v PDF
Prohlédněte si obsah v PDF.

Mohlo by se vám líbit

Nové knihy, hudba, novinky, trháky, bestsellery a oblíbené výpůjčky.Přihlaste se

Neznáte heslo?SSL zabezpečeno

Vyhledávání

x

Knihovna 2020

Téma měsíce
Knihovna 2020

| en