Horniny

Sdílejte

Šiktanc, Karel

Rok vydání: 2017

čtenářská kategorie: e-kniha, Jazyk: čeština, Signatura: 

  • e-kniha

0 hodnocení
0 komentářů

Ohodnoťte

Uložit

Přidávám do seznamu

Pro děti

Tato funkce je dostupná jen přihlášeným čtenářům.

Popis hodnocení

Soubor veršů žijícího klasika české poezie Karla Šiktance, představitele nejstarší básnické generace, obsahuje autorovy texty z let 2014-2016.

Karel Šiktanc rozdělil svůj básnický cyklus do dvou oddílů: v prvním (Přímé řeči) sledujeme náznaky dějovosti, jakýchsi malých vstupů do životních situací. Ty se většinou odehrávají v konkrétním prostoru, interpretovaném s básnickým nadhledem, který ještě více zpřítomňuje jedinečnost popisovaného okamžiku. Šiktanc s okouzlením vnímá prostranství "němé návsi", na kterou se snad jednou vrátí poezie, povzdechne nad vyslechnutým rozhovorem mezi mužem a ženou v jedné pražské kavárně i nad světem, z něhož se pomalu ztrácí básnická metafora. Ve druhé části (Prvorozenost) se autor ocitá jakoby na konci putování. Cítí potřebu klidu, snad je i trochu unaven z přemíry životních prožitků. I proto přemítá jak nad tím, co se odehrálo, co zůstalo v paměti, tak nad pocity veskrze současnými, jež se derou na povrch. Šiktanc rozhodně není jen básníkem minulosti, naopak se cítí fascinován dnešní skutečností a pokouší se ji vyjádřit svým vyhraněným, vytříbeným slovem a jazykem. Ví, že v ní "skřípá zuby úzkost", neklid a tíseň. Ale i přesto básník vytrvale píše a snad i potichu věří, že i když "o bouře je v nebi i na zemi postaráno", nastanou možná i lepší časy, "poněvadž musí rozkvésti i tma".

Čtenářská kategoriee-kniha
Signatura
Jazykčeština
ZáhlavíŠiktanc, Karel
NázevHorniny
Podnázev(2014-2016)
AutorKarel Šiktanc
VydáníV MKP 1. vydání (elektron. 2. vyd., 1. vyd. v nakl. Karolinum)
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2017
Rozsah1 online zdroj (46 stran)
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran46
Doprovodný materiál
Název ediceE-knihovna
Poznámka
ISBN978-80-7532-795-6; 978-80-7532-794-9; 978-80-7532-796-3
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název básněPřímé řeči; Ve vsi; Jednou; Těžké nebe; Marnotratka; V dešti šedavém; Varhana; Skoro; Fidlátka; Poněvadž; Zastání; Babí léto; Vínového svetru; Hezoun vzduch; Ani ponětí; Veliké noce; Prvorozenost; Zlatá neděle; Horniny
Název dílčí částiPřímé řeči; Prvorozenost

Mohlo by se vám líbit

Nové knihy, hudba, novinky, trháky, bestsellery a oblíbené výpůjčky.Přihlaste se

Neznáte heslo?SSL zabezpečeno

Vyhledávání

x

| en