Eseje

Sdílejte

Camus, Albert

CAMUS, Albert

Rok vydání: 2014

čtenářská kategorie: kniha, Jazyk: čeština, Signatura: AA 76017

  • kniha

1 hodnocení
0 komentářů

Ohodnoťte

Uložit

Přidávám do seznamu

Pro děti

Tato funkce je dostupná jen přihlášeným čtenářům.

Popis hodnocení

Tři sbírky esejů z různých tvůrčích období francouzského existencialistického prozaika, dramatika a filozofa, inspirovaných především životem v jeho rodném Alžírsku.

Sbírka poetických reflexí na pomezí esejistických úvah a básní v próze s názvem Rub a líc je Camusovou prvotinou. Pozdější nobelista tu v drobných portrétech výrazných postav zachytil zvláštní atmosféru v rodném Alžírsku mezi světovými válkami. Pokusil se přitom zobrazit zvláštní dvoukolejnost tamního života, který se mu jevil současně velmi intenzivním, láskyplným a bohatým i plným bídy, krutosti a jisté nenaplněnosti. Stejný cíl sledují o málo mladší texty ze sbírky Svatba, v níž se autor soustředil více na atmosféru konkrétních lokalit než na jednotlivé lidské osudy. Tyto soubory, vydané česky poprvé, doplňuje reedice sbírky Léto, kterou od nich dělí dvacet let, autorova zkušenost slávy, ale i světové války, ztráty domova a probíhající alžírské války o nezávislost. K rodné zemi se tu Camus vrací s nostalgií, ironickým odstupem i smutkem po nenávratně ztraceném. Zmíněná snaha o postižení protikladné povahy života i typické téma strachu ze samoty umožňuje vidět tyto básnické eseje jako ukázku myšlenkového podhoubí autorovy existencialistické filozofie. Doplněno poznámkami a obsáhlým doslovem překladatele.

Čtenářská kategoriekniha
SignaturaAA 76017
Jazykčeština
ZáhlavíCAMUS, Albert
NázevEseje
Název částiRub a líc; Svatba; Léto
AutorAlbert Camus ; [z francouzských originálů přeložil a doslov napsal Denis Molčanov]
PřekladatelMolčanov, Denis
Vydání1. vyd
Měřítko
Místo vydáníBrno
Země vydáníČesko
NakladatelHost
Rok vydání2014
Rozsah195 s.
Durata
Vybavení
Rozměry23 cm
Počet stran195
Doprovodný materiál
Poznámka
ISBN978-80-7294-903-8
Cena269
Obsahová char. "OCH"A1
Obsah OCHuBeletrie pro dospělé čtenáře a mládež v češtině.
Název dílčí částiMinotaurus čili Zastavení v Oranu; Ulice; Předmluva; Ironie; Mezi ano a ne; Smrt na duši; Láska k životu; Rub a líc; Svatba v Tipase; Vítr v Džemile; Léto v Alžíru; Poušť; Oranská poušť; Hry; Památníky; Ariadnin kámen; Mandlovníky; Prometheus v podsvětí; Malý průvodce městy bez minulosti; Helenino vyhnanství; Záhada; Návrat do Tipasy; Moři co nejblíž

Obsah v PDF
Prohlédněte si obsah v PDF.

Mohlo by se vám líbit

Nové knihy, hudba, novinky, trháky, bestsellery a oblíbené výpůjčky.Přihlaste se

Neznáte heslo?SSL zabezpečeno

Vyhledávání

x

| en