Deštník z Piccadilly

Sdílejte

Seifert, Jaroslav

SEIFERT, Jaroslav

Rok vydání: 2013, všechna vydání (5)

čtenářská kategorie: kniha, Jazyk: čeština, Signatura: B 22219

  • kniha

0 hodnocení
0 komentářů

Ohodnoťte

Uložit

Přidávám do seznamu

Pro děti

Tato funkce je dostupná jen přihlášeným čtenářům.

Popis hodnocení

Reedice sbírky veršů jednoho z největších českých básníků, nositele Nobelovy ceny za literaturu, která se svého oficiálního vydání poprvé dočkala roku 1979.

Jaroslav Seifert se v této sbírce projevuje jako vyzrálý a moudrý básník, jenž prostřednictvím vlastních zkušeností rozehrává narativní partie, v nichž jsou obsaženy základní témata jeho poezie. I tady je zachycen v básníkově hlubokém osobním prožitku, dojímajícím a prostém jako samotná lidská existence, tok uplynulých a prchavých lásek, vztah k ženě jako k symbolu dokonalosti a krásy nebo malebnost pražských scenérií. Seifert se i v tomto cyklu přiklonil k volnému verši, jenž je v jeho podání vytvarován do působivého a vycizelovaného vypravěčského útvaru, který mu vedle uvedených námětů dává možnost evokovat své další vzpomínky nebo dokonce předtuchu neodvratné a blížící se smrti, jež ho vede i k bilančnímu vyrovnávání s průběhem svého života a se stářím. Zdá se, že právě Seifertova ohlednutí do minulosti mu dávají sílu snášet příkoří a nepřízeň doby, kterým je při psaní těchto básní vystaven. A tak se přemítání nad "loňskými sněhy" pro něho navzdory tehdejší současnosti stává povzbuzujícím prvkem, jenž mu i nadále umožňuje i napomáhá dýchat a tvořit.

Čtenářská kategoriekniha
SignaturaB 22219
Jazykčeština
ZáhlavíSEIFERT, Jaroslav
NázevDeštník z Piccadilly
AutorJaroslav Seifert
VydáníVyd. ve Vyšehradu 1
Měřítko
Místo vydáníV Praze
Země vydáníČesko
NakladatelVyšehrad
Rok vydání2013
Rozsah73 s.
Durata
Vybavení
Rozměry16 cm
Počet stran73
Doprovodný materiál
Název ediceVerše
Poznámka
ISBN978-80-7429-337-5
Cena168
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název básněLov na ledňáčka; Otisky prstů; Ticho plné rolniček; Cylindr pana Krössinga; Hlava Panny Marie; Věneček na zápěstí; Ztracený ráj; Okno na křídlech ptáků; Berta Soucaretová; Milenka básníků; U malíře Vladimíra Komárka; Pražská veduta; Máchova noční cesta do Prahy; Píseň velryb; Měsíční haraburdí; Zápas s andělem; Deštník z Piccadilly; Královský letohrádek; Vlastní životopis

Mohlo by se vám líbit

Nové knihy, hudba, novinky, trháky, bestsellery a oblíbené výpůjčky.Přihlaste se

Neznáte heslo?SSL zabezpečeno

Vyhledávání

x

| en