Cesta k mrazu

Sdílejte

Orten, Jiří

ORTEN, Jiří

Rok vydání: 2013

čtenářská kategorie: e-kniha, Jazyk: čeština, Signatura: 

  • e-kniha
Ohodnoťte první

0 hodnocení
0 komentářů

Ohodnoťte

Uložit

Přidávám do seznamu

Pro děti

Tato funkce je dostupná jen přihlášeným čtenářům.

Popis hodnocení

Sbírka veršů významného českého básníka první poloviny dvacátého století, kterou autor poprvé uveřejnil roku 1940 pod pseudonymem Karel Jílek.

Roku 1940 tak jako ostatní autoři židovského původu byl Jiří Orten vystaven zákazu publikování a tak své první dvě sbírky vydal v nakladatelství Václava Petra pod pseudonymem Karel Jílek. "Cesta k mrazu" se objevila rok po Ortenově prvotině "Čítanka jaro" a byly v ní shromážděny verše, které na Ortenův předcházející opus svou formou i obsahem přímo navazovaly. Ve dvou oddílech jsou zde skloňovány základní témata Ortenovy tvorby, mezi něž patří osamocení, stesk či předtuchy neodvratného příchodu smrti. Hned v úvodní básní zpracoval Orten například smutný obraz pozdního a dohasínajícího léta, jinde zase elegicky vyslovuje obavu, že nebude již žíti a v dalším verši motiv přilétajícího havrana už jakoby předznamenává nástup tmy, která pohltí svět. Orten bolestně a se zármutkem sleduje události, které se kolem něho odehrávají: v samotné titulní básni pak předpovídá a kreslí hořký obraz svého osudu, oněch okamžiků, kdy "smrt je blízká", kdy "zastaví se čas, až ticho na vystydlém / srdci se bude zachvívat, / až budu otevřen, až pod očima mýma /armáda červů spatří zámek vrat."

Čtenářská kategoriee-kniha
Signatura
Jazykčeština
ZáhlavíORTEN, Jiří
NázevCesta k mrazu
AutorJiří Orten
VydáníV MKP 1. vyd
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2013
Rozsah44 s
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran44
Doprovodný materiál
Název ediceE-knihovna
Poznámka
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název básněBáseň pozdního léta; Jablka; Malá elegie; Končiny štěstí; Dívka a strom; Nahá dívka; Hrdlo písně; Modlitba; Listopad; Takový smutný den; Návrat; Rty písně; Holub na střeše; Bílý obraz; Ústí písně; Skloň se k trávě; Báseň kamene; V mamince; Tolik to zní; Veliký pohyb; Jízda; Vzpomínka; Pod zemí; Pláč; Mlha; Cesta k mrazu; Daleké svítání; Jednoho dne; Na plný hlas; Sen; Vesele, vesele; Zimní procházka křížem krážem; Bouře

Mohlo by se vám líbit

Nové knihy, hudba, novinky, trháky, bestsellery a oblíbené výpůjčky.Přihlaste se

Neznáte heslo?SSL zabezpečeno

Vyhledávání

x

Knihovna 2020

Téma měsíce
Knihovna 2020

| en