Antonín Sova, básník a ředitel

Sdílejte

Sova, Antonín

SOVA, Antonín

Rok vydání: 2014

čtenářská kategorie: e-kniha, Jazyk: čeština, Signatura: 

  • e-kniha

0 hodnocení
0 komentářů

Ohodnoťte

Uložit

Přidávám do seznamu

Pro děti

Tato funkce je dostupná jen přihlášeným čtenářům.

Popis hodnocení

E-kniha vycházející u příležitosti 150. výročí narození Antonína Sovy, významného českého básníka a prvního ředitele pražské Městské knihovny.

V úvodním medilónu je vedle činnosti Antonína Sovy na poli českého veřejného knihovnictví, která vyvrcholila roku 1898, kdy byl na dlouhá léta jmenován prvním ředitelem pražské Městské knihovny, zhodnoceno i jeho básnické dílo. V tvorbě Antonína Sovy se projevují symbolistické tendence, realistické tóny i snaha o zařazení impresionistických prvků. Mezi jeho vrcholná díla pak nepochybně patří přepracované vydání sbírky "Ještě jednou se vrátíme..." z roku1912, která je tu uvedena v plném znění. Sova zde dospěl k dokonalému souzvuku především v oblasti přírodní a intimní lyriky, jež se tu odráží ve snových vizích a příbězích, na druhé straně však také čerpá i z opravdové skutečnosti. Ta je ovšem zobrazena i vzhledem k Sovovu osobnímu citovému životu s proměnlivými náladami, v nichž se náhle střídá prudká skepse a nedůvěra s vírou a nadějí. Závěr publikace je pak věnován Sovovu autobiografickému básnickému vyznání "Ale já zůstal, čím byl jsem...", nalezenému v jeho pozůstalosti, v němž básník konfrontuje své profesní i lidské touhy a přání s tím, čeho se mu skutečně podařilo dosáhnout.

Čtenářská kategoriee-kniha
Signatura
Jazykčeština
ZáhlavíSOVA, Antonín
NázevAntonín Sova, básník a ředitel
AutorAntonín Sova ; [editorka] Michaela Losíková
VydáníV MKP 1. vyd
Měřítko
Místo vydáníPraha
Země vydáníČesko
NakladatelMěstská knihovna v Praze
Rok vydání2014
Rozsah156 s
Durata
Vybavení
Rozměry
Počet stran156
Doprovodný materiál
Název ediceE-knihovna
Poznámka
Obsahová char. "OCH"B2
Obsah OCHuPoezie v češtině pro dospělé, mládež a starší děti.
Název dílčí částiJeště jednou se vrátíme... --; Před jarem --; Mdlé března paprsky --; Jasný den --; Ospalá píseň --; Letargie dozrání --; Než přijel vlak --; Deštivé jaro --; Večer --; Po bouři --; Slunce --; Nálada --; Díky hudci --; Horečnatá noc --; Západ v srpnu --; Nálada --; Osamocení --; Léto duše --; U zátoky --; Klidná krajina --; Samota --; Srpnové večery --; V groteskním světle --; Bolest svou romanci hraje... --; Pasáž deskriptivní --; Studie --; Jízdou --; Háj chorých při sanatoriu --; Vzpomínka z jižní cesty --; Ze skicáře umělcova --; Introdukce do pohádkové noci --; Tím podzim zdá se mluvit... --; Hlasy večerní samoty --; Scenérie --; Ponurý večer --; Krajina v mlze --; Mně stesklo se po máku červeném... --; Ještě krajina --; Agónie večera --; Měsíc v zimě --; V ledovém objetí --; Miloval jsem ty večery... --; Bílé město --; Zpěv noci vánoční --; Samota milenců --; Ani nevím... --; Largo dlouhých večerů --; Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy? --; Princezna Lyoleja --; Naivní rozhovor --; Nokturno v zahradě, kde se tančí --; Co jsem vycítil z květů petrklíče --; Dva večery --; Představa něhy --; Jarní píseň --; Píseň v letní noci --; Ekloga --; I byl jsem strom starý --; Svátek prýštící mízy --; Smích květnové přírody --; Sen o jaru pohlaví --; Píseň o zázraku --; Sloky intimní --; Byl večer… --; Naše noc --; Letní procházkou --; Sloky --; Štěstí --; Procházka --; Rozkoš zrání --; Andante --; Zasněný flirt --; Sloky --; Dnes byl by večer... --; Nezapomenutelný okamžik --; Chorovod --; Rozchod s mládím... --; Podzim --; Hudba teplé noci --; Dým --; Rozhovor se srdcem --; U hrobu té, jež zemřela v mladém věku --; Tajemství březového háje --; Úryvek pohádky --; Zašlá romantika --; Blízko k jeseni... --; Dej mi ruku... --; Háj --; Hostitelův sen --; Zázračný pramen --; Každému jaro kvete... --; Harmonický klid podzimního večera --; Reminiscence zralé lásky --; Básníkovy nové lásky --; Skica k básni --; Ale já zůstal, čím byl jsem...

Poslechněte si.
Poslechněte si pořad Českého rozhlasu Toulky českou minulostí, kde se dozvíte o působení Antonína Sovy v čele Městské knihovny v Praze.

Mohlo by se vám líbit

Nové knihy, hudba, novinky, trháky, bestsellery a oblíbené výpůjčky.Přihlaste se

Neznáte heslo?SSL zabezpečeno

Vyhledávání

x

| en